عروسیتـــ | راهنمای جامع خدمات عروسی

۲۲ کار که شاید در برنامه‌ریزی جشن عروسی فراموش کنید!

در برنامه‌ریزی جشن عروسی اغلب همه توجه شما به‌ظاهر خودتان و کیک و شام است، برای همین ممکن است فراموش کنید به بسیاری از جزییات مهم توجه کنید؛ جزییاتی که روی تجربه ‌روز عروسی برای شما و مهمانان تأثیر می‌گذارند.

در این مقاله، ۲۳ مورد از کارهایی که ممکن است به‌راحتی فراموش شوند را یادآوری می‌کنیم تا حتماً آن‌ها را به لیست کارهای قابل انجام اضافه کنید.

۱-هزینه‌های غیرمترقبه را در بودجه جشن عروسی در نظر بگیرید.

به‌احتمال‌زیاد در برنامه‌ریزی جشن عروسی با دستمزدها و هزینه‌های مخفی و غیرمترقبه روبرو خواهید شد پس حتماً یک درصدی برای این موارد در نظر بگیرید. ما پیشنهاد می‌کنیم ۵% از کل بودجه را به‌عنوان ذخیره هزینه‌های غیرمترقبه در نظر بگیرید.

۲-زمان کافی برای سفارش لباس عروس و اصلاحاتش در نظر بگیرید.

اگر یک لباس عروس آماده که کاملاً سایز و فیت اندام شماست خریده‌اید که هیچ اما اگر لباس را سفارش داده‌اید که دوخته شود حداقل ۹-12 ماه قبل از جشن عروسی روند سفارش را شروع کنید و زمان کافی برای اصلاحات در نظر بگیرید. حداقل ۳ ماه قبل از عروسی اولین پرو لباس عروس را انجام دهید تا با خیال راحت لباس نهایی را ۲ هفته قبل از جشن تحویل بگیرید.

۳-اطلاعات تماس خدمات دهندگان جشن عروسی را همراه داشته باشید.

از خدمات آنلاینی مانند گوگل درایو استفاده کنید تا یک لیست از خدمات دهندگان فعلی و اطلاعات تماس آن‌ها در دسترس داشته باشید که اگر لازم بود به‌سرعت با آن‌ها تماس بگیرید. این فایل‌ها آنلاین هستند و حتی می‌توانید در صورت لزوم با دیگران هم به اشتراک بگذارید و از هر دیوایسی مانند کامپیوتر، تبلت و گوشی هوشمند هم قابل‌دسترسی هستند.

۴-با تالار در مورد محدودیت‌های دکوراسیون صحبت کنید.

حتماً شما هم درخشش اکلیل و فشفشه را در عکس‌های جشن عروسی دوست دارید، اما خیلی از تالارها و باغ‌ها تمایلی ندارند که با مواد آتش‌زا کار کنند. شاید اجازه بدهند دکوراسیون تالار راکمی به هم بزنید؛ اما دوست نداشته باشند که چیزی از سقف آویزان کنید و حتی در مورد نوع نُقلی که بر سر عروس و داماد می‌پاشند هم محدودیت دارند! پس قرارداد تالار را با دقت بخوانید و با مدیر مجموعه در مورد دکوراسیون موردنظرتان صحبت کنید تا متوجه شوید که چه محدودیت‌هایی برای دکوراسیون وجود دارد و در مورد چه چیزهایی به توافق می‌رسید.

 

 

۵-برنامه زمان‌بندی را منعطف نگه‌ دارید.

آرایش عروس معمولاً بیش از توقع شما زمان می‌برد همان‌طوری که گردآمدن همه عزیزان و نزدیکان برای عکس‌های گروهی وقت‌گیر است. در نظر گرفتن زمان اضافه در برنامه زمان‌بندی جشن عروسی اطمینان می‌دهد که تأخیرهای کوچک کل مراسم را بر هم نمی‌ریزد.

۶- برای جمع‌آوری پاسخ دعوت‌شدگان استراتژی داشته باشید.

تعداد مهمانان بخش مهمی از هزینه‌های جشن عروسی است و اینکه مطمئن باشید کدام‌یک از دعوت‌شدگان در جشن عروسی حاضر می‌شوند، مسئله مهمی است. تعجب نکنید که بسیاری از مهمانان فراموش می‌کنند که به کارت دعوت شما پاسخ دهند. برای حل این مشکل به همه دعوت‌شدگان یک سررسید بدهید که مجبور باشند تا تاریخ مشخصی به دعوت عروسی پاسخ دهند و دقیقه مشخص کنند که چه افرادی در جشن حاضر خواهند شد تا برنامه پذیرایی را هماهنگ کنید و هزینه اضافه‌ای بابت مهمان‌های حاضر نشده متقبل نشوید.

۷-وب‌سایت جشن عروسی را به‌صورت مستمر به‌روزرسانی کنید.

قبل از اینکه کارت دعوت‌ها را ارسال کنید، وب‌سایت جشن عروسی را راه‌اندازی کنید و همان‌طوری که در برنامه‌ریزی پیش می‌روید وب‌سایت را هم به‌روزرسانی کنید؛ مثلاً، آدرس و مسیر تالار را در نقشه روی وب‌سایت نشان دهید تا مهمانان مشکلی در پیدا کردن مکان عروسی نداشته باشند. پیش‌بینی هوا را هم قرار دهید، بد نیست تا همه برای آب‌وهوای غیرمترقبه آماده باشند. مهمان‌های آگاه، مهمان‌هایی خوشحال هستند!

۸-ساقدوش خود را برای پرو لباس به همراه داشته باشید.
هر دوستی که قرار است در روز عروسی در آماده شدن به شما کمک کند، باید در پرو لباس عروس هم حضور داشته باشد تا ریزه‌کاری‌های لباس و نحوه پوشیدن آن را یاد بگیرد و تمرین کند تا در روز عروسی پوشیدن لباس زمان زیادی نگیرد و مظطربتان نکند.

۹- به غروب خورشید توجه کنید.

قطعاً باید برای آب‌وهوای بد آماده باشید؛ اما شاید فراموش کنید که ساعت غروب خورشید را در نظر بگیرید. اگر تعجب می‌کنید که چرا باید این کار را انجام دهید از عکاس در مورد ساعت طلایی عکاسی سوال کنید! یک بازه زمانی کوتاه قبل از غروب خورشید وجود دارد که بهترین فرصت برای عکاسی در فضای باز است. گرفتن عکس‌های زیبای غروبی قطعاً ارزش دارد که برایش زمان کنار بگذارید!

۱۰-یک کیف لوازم اضطراری برای روز مراسم آماده کنید.

یک کیف کوچک لوازم‌آرایشی که با آیتم‌های ضروری پر شده به همراه داشته باشید فقط برای اینکه مشکلات کوچک روز عروسی را حل کنید؛ مثلاً اگر قبل از شروع مراسم سردرد گرفتید یا مژه مصنوعی از پلکتان جدا شد و یا دکمه لباس داماد افتاد، در کیف لوازم اضطراری قرص مسکن، چسب مژه و نخ و سوزن داشته باشید تا این مشکلات را حل کنید. داشتن چسب دوطرفه و دئودورانت هم ایده بدی نیست!

۱۱-حلقه‌ها را فراموش نکنید.

حتماً فراموش نمی‌کنید که در جشن عروسی باید رسماً ازدواج کنید، دفاتر را امضا کنید و حلقه در دست یکدیگر قرار دهید؟! فقط برای اطمینان، حلقه‌ها را به همراه داشته باشید یا آن‌ها را به یکی از نزدیکان بسپارید. داشتن یک خودکار زیبا هم در مراسم عقد ضروری است تا قرارداد ازدواج را امضا کنید.

۱۲- رخت‌آویز زیبا برای لباس عروس به همراه داشته باشید.

بیشتر عکاس‌ها قبل از آماده شدن عروس عکس‌های جالبی از لباس عروس که در رخت‌آویزی زیبا آویزان شده است می‌گیرند. پس حتماً از رخت‌آویز پلاستیکی معمولی استفاده نکنید و یک مدل ساتنی و دکوری بیاورید تا رخت‌آویز، عکس لباس عروس را خراب نکند!

۱۳-جشن عروسی را بدون تکنولوژی برگزار کنید.

شما به یک عکاس حرفه‌ای پرداخت می‌کنید تا عکس‌های زیبا بگیرد پس حتماً نمی‌خواهید که موبایل‌های مختلف در عکس‌های جشن عروسی دیده شوند! از مهمانان درخواست کنید که گوشی‌ها و تبلت‌های خود را به مراسم نیاورند یا حداقل آن‌ها را در کیف یا زیر صندلی نگه دارند تا عکاس مورد اعتماد شما بتواند شات‌های زیبا و حرفه‌ای بگیرد و حتماً به همه یادآوری کنید که در مراسم عقد گوشی‌ها را سایلنت کنند!

۱۴-به ساقدوش بسپارید که در صورت لزوم تور عروس را مرتب کند.

در مراسم عقد که شما درگیر گفتن «بله» هستید و باید عکس‌های خاطره‌انگیز بگیرید، باید مطمئن باشید که لباس و تور به‌خوبی در جای خود قرار گرفته‌اند و تاخورده و نامرتب نیستند. پس از قبل به ساقدوش/ دوست صمیمی یادآوری کنید که حواسش به‌ظاهر شما باشد و در صورت لزوم به‌صورت نامحسوس آن‌ها را مرتب کند.

 

 

۱۵-عاقد را از عکس‌های عقد حذف کنید.

در هنگام گفتن «بله» و بوسه بعدازآن شاید عاقد فراموش کند که نباید در عکس‌ها حضور داشته باشد پس از قبل به او یادآوری کنید که هر چه زودتر فاصله بگیرد تا عکاس بتواند این لحظه جادویی را ثبت کند.

۱۶-یکی از نزدیکان را مسئول عکس‌های گروهی کنید.

در هنگام گرفتن عکس‌های رسمی و گروهی بد نیست که یک نفر آشنا حضور داشته باشد تا افراد لازم را برای عکس‌های دسته‌جمعی گردآوری کند. یک نفر که مهمانان را می‌شناسد و به روابط هم آگاه است.

۱۷-انعام‌ها را از قبل آماده کنید.

درست است که بودجه جشن عروسی و همه پرداخت‌ها را تا تومان آخر حساب کرده‌اید اما شاید فراموش کنید که انعام‌ها را هم در نظر بگیرید. شاید بهتر باشد قبل از جشن عروسی از بانک اسکناس‌های نو بگیرید و آن‌ها را در پاکت قرار دهید. سپس پاکت‌ها را به یک دوست نزدیک بسپارید تا پس از مراسم به افراد خدماتی موردنظر تحویل دهد. البته فقط در صورتی انعام می‌دهید که در قرارداد تشریفات درصدی بابت خدمات در نظر نگرفته‌اند!

۱۸-غذای خدمات دهندگان جشن عروسی را در نظر بگیرید.

خدمات دهندگانی مانند عکاس و فیلم‌بردار ماشین نیستند که ۸ ساعت کار کنند بدون اینکه نیاز به آب و غذا داشته باشند پس یادتان باشد به آن‌ها هم غذا بدهید! با مدیر تشریفات هماهنگ کنید که چه غذایی بابت این افراد سرو می‌کنند تا در قرارداد تشریفات این تعداد غذا را هم در نظر بگیرید.

۱۹-کفش راحت به همراه داشته باشید.

البته که کفش پاشنه‌بلند جشن عروسی شما بسیار زیبا است؛ اما احتمالاً راحت نیست و برای رقص هم مناسب نیست! پس یک جفت کفش راحت اما شیک به همراه داشته باشید تا با خیال راحت چند ساعتی برقصید بدون اینکه پایتان تاول بزند!

 

 

 

۲۰-یک نفر را مسئول جمع‌آوری لوازم شخصی کنید.

لوازمی که باید در پایان مراسم جمع‌آوری کنید شامل وسایل شخص و اکسسوری‌های مراسم است مانند دفتر مهمان‌ها، چاقوی کیک بری و آیتم‌های خاصی که با خود به مراسم آورده بودید تا جشن را شخصی‌تر کنید. البته اگر قرار است طبقه بالای کیک عروسی را برای سالگرد ازدواج نگه‌دارید، فراموش نکنید که آن را هم بردارید.

۲۱-برنامه مهمانی بعد از نیمه‌شب را هماهنگ کنید.

اگر جشن عروسی زود تمام می‌شود اما دوستان نزدیک تمایل دارند که مهمانی را تا پاسی از نیمه‌شب ادامه دهند، از قبل برنامه‌ریزی کنید که کجا مهمانی را ادامه دهید تا در مقابل درب تالار درگیر تصمیم‌گیری نباشید.

 

 

۲۲-برنامه‌ریزی ماه‌عسل را فراموش نکنید.

اگر قرار است بلافاصله پس از جشن عروسی راهی ماه‌عسل می‌شوید، شاید به‌راحتی درگیر جشن عروسی شوید و فراموش کنید که ماه‌عسل را برنامه‌ریزی کنید. پس در طول برنامه‌ریزی جشن، ماه‌عسل را هم هماهنگ کنید و چمدان‌ها را ببندید. ضمناً از ساقدوش‌ها بخواهید که لوازم اجاره‌ای را پس از مراسم پس بدهند!

کلام آخر

فراموش کردن بخشی از عادت‌های غلط ما هست اما در جشن عروسی و با همه زمان و هزینه‌ای که صرف می‌کنید تا یک شب به‌یادماندنی و لذت‌بخش را برنامه‌ریزی کنید، بهتر است جزییات را هم در نظر بگیرید و آن‌ها را به لیست مکتوب کارهای مهم اضافه کنید تا جشن عروسی خاطره‌انگیز شما آشفته نشود!

 

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
Ok