عروسیتـــ | راهنمای جامع خدمات عروسی

 

 

چگونه غذای جشن عروسی را سرو کنید؟ (قسمت اول)

جشن عروسی بهانه‌ای برای دور هم جمع شدن و رقصیدن است تا آغاز یک زندگی مشترک جشن گرفته شود.

 جشن عروسی معمولا تجملات و تزیینات زیادی به همراه دارد؛ اما اگر از گل‌های زیبا و دکوراسیون چشمگیر جشن عروسی بگذریم، عروسی فقط در مورد جشن گرفتن یک عشق است! پس هنگامی‌که زمان برنامه‌ریزی جشن عروسی خودتان می‌شود، فراموش نکنید که در مورد یکی از مهم‌ترین موارد هر جشنی فکر کنید: غذا!

هنگام برنامه‌ریزی جشن عروسی و در هیاهوی همه هیجانات، شاید غذا اولین فکری نباشد که به ذهن شما می‌رسد؛ اما اطمینان از اینکه شکم مهمانان خود را با غذاهای خوشمزه پر کنید، باید یکی از اولویت‌ها باشد.

انتخاب منوی غذای جشن عروسی به‌راحتی انتخاب غذای محبوب شما نیست که کار را تمام شده فرض کنید. باید به این نکته مهم هم فکر کنید که غذا چگونه سرو خواهد شد.

در این مقاله، به معرفی 4 استایل متداول سرو غذای جشن عروسی می‌پردازیم و شما را با مزایا و معایب هر یک آشنا می‌کنیم.

این روزها، گزینه‌های زیادی وجود دارند تا استایل سرو غذای جشن عروسی را انتخاب کنید. از استایل سنتی سرو سر میز گرفته تا دیس‌های اشتراکی سلف‌سرویس و یا حتی ون‌های غذا که خیلی هم ترندی شده‌اند. تنوع این گزینه‌ها می‌تواند انتخاب را سخت کند مخصوصاً اگر نمی‌دانید که چه نکته‌هایی را باید در نظر بگیرید.

فراموش نکنید که هزینه پذیرایی جشن عروسی یکی از گران‌ترین موردها است. هر استایل سرو غذا مزایای خود را دارد به همراه نکات قابل توجهی که باید به خاطر داشته باشید.

مهم است که ابتدا تحقیق کنید و دقیقه درک کنید که استایل انتخابی چه معنایی برای شما و مهمانان دارد و چه الزامات و از همه مهم‌تر چه بودجه‌ای نیاز دارد!

  1. سرو غذا سر میز توسط مهمانداران

هنگامی‌که بحث استایل سرو غذا می‌شود، سنتی‌ترین گزینه برای یک سبک نشسته همیشه سرو سر میز است. علاوه بر اینکه سنتی‌ترین است، ساده‌ترین هم هست.

سرو غذا در سر میز معمولاً از 3 نوع غذا تشکیل می‌شود، پیش‌غذا، غذای اصلی و دسر. برای هر بخش 2-3 نوع گزینه در نظر گرفته می‌شود.

پیشنهاد می‌شود که از انواع پروتئین‌ها مانند مرغ، گوشت قرمز و ماهی استفاده شود تا سلیقه‌های مختلف همه مهمانان تأمین شود به همراه یک گزینه جایگزین برای کسانی که محدودیت‌های رژیمی دارند.

مهمانان می‌توانند از قبل گزینه‌های خود را انتخاب کنند یا در جشن عروسی توسط مهمانداران سفارش غذا گرفته شود.

اگر به مهمانان این حق انتخاب را می‌دهید که از قبل غذای موردعلاقه خود را تعیین کنند، باید این کار را خیلی زودتر از جشن انجام دهید. در این صورت کترینگ جشن عروسی می‌تواند دقیق‌ترین مقدار غذا را برای شما تهیه کند تا غذا و پول هدر نرود.

مثلاً می‌توانید در هنگام ارسال کارت دعوت‌های جشن عروسی، منوی انتخابی را هم ضمیمه کنید تا مهمانان غذای موردعلاقه خود را انتخاب کرده و به همراه پاسخ به دعوت‌نامه برای شما ارسال کنند. راه دیگر این است که یک وب‌سایت جشن عروسی راه‌اندازی کنید تا همه امور جشن عروسی را ساده کنید و نتیجه انتخاب غذا را هم از طریق وب‌سایت جمع‌آوری کنید.

مزایای سرو غذا سر میز (توسط مهمانداران)

مزیت بارز این استایل، سادگی در برنامه‌ریزی است. اگر دوست ندارید که ساعت‌ها صرف برنامه‌ریزی و اندازه‌گیری منوی غذای جشن عروسی کنید، سرو غذا در سر میز بهترین گزینه برای شماست.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که گزینه‌های موردعلاقه خود را برای هر بخش غذا انتخاب کنید! کترینگ هم هزینه غذا بر اساس هر فرد را به شما می‌دهد تا بر اساس تعداد مهمانان در مورد بودجه تصمیم بگیرید.

از آنجایی که سایز غذا برای هر نفر توسط کترینگ مشخص می‌شود، این گزینه ضایعات زیادی ندارد. این استایل مانند سرو غذا در رستوران است که تنها ضایعات آن غذای باقی‌مانده در هر بشقاب است. هنگامی‌که قصد دارید جشن عروسی اقتصادی داشته باشید، این سبک مناسب شما است.

مزیت دیگر این است که همه مهمانان هم‌زمان سرو می‌شوند تا تضمین کنید که همه غذا می‌خورند و راحت هم هستند و هیچ‌کس غذا را به بهانه مکالمه یا رقصیدن از دست نمی‌دهد.

 

 

معایب سرو غذا سر میز (توسط مهمانداران)

یک استایل نشسته پشت میزی؛ قطعاً رسمی‌ترین گزینه است پس اگر در آرزوی یک جشن عروسی راحت و غیررسمی هستید شاید این گزینه مناسب شما نباشد. این استایل حس غذا خوردن در رستوران را دارد به‌جای اینکه تجربه غذا خوردن در خانه را تداعی کند.

اگر تصمیم گرفتید که سفارش غذا را در جشن عروسی بگیرید احتمال دارد که بیشتر مهمانان یک غذا را به سایر گزینه‌ها ترجیح دهند پس باید امیدوار باشید که مهمانان بر سر نوع غذای منو غر نمی‌زنند و صحنه زننده‌ای هم ایجاد نمی‌کنند برای اینکه اگر مهمان بدغذا دارید، ممکن است که جو عروسی را متشنج کند!

به خاطر داشته باشید که سرو غذای سر میز زمان بیشتری هم می‌گیرد برای اینکه هر مهمان باید به‌تنهایی سرو شود و بشقاب‌ها باید پس از هر نوع غذا جمع‌آوری شوند. جمع‌آوری و چیدمان غذاها ممکن است روی زمان‌بندی جشن عروسی و برنامه رقص و سخنرانی تأثیر بگذارد.

پیامدهای بودجه‌ای سرو غذا سر میز (توسط مهمانداران)

فقط به این دلیل که مهمانان غذای خود را به سبک رستوران دریافت می‌کنند، دلیلی وجود ندارد که تعداد زیادی مهماندار برای جشن عروسی وجود داشته باشد؛ اما به‌احتمال زیاد هزینه‌ کارکنان تشریفات بیشتر از سایر استایل‌های جشن عروسی است.

باید به یاد داشته باشید که در این استایل مایحتاج خاصی برای کترینگ نیاز هست. علاوه بر هزینه هر غذا، باید مطمئن شوید که انتخاب مناسبی برای لوازم پذیرایی انجام می‌دهید. البته با توجه به نوع مکانی که جشن عروسی در آن برگزار می‌شود و نوع قرارداد کترینگ، لوازم پذیرایی هزینه‌های متفاوتی دارد.

اگر جشن عروسی در تالار برگزار می‌شود، همه لوازم مهیاست اما اگر در خانه جشن می‌گیرید، باید لوازم پذیرایی را تهیه کنید که معمولاً به این معنی است که قاشق و چنگال و چاقوی مناسب برای هر 3 نوع پیش‌غذا، غذای اصلی و دسر نیاز دارید و لازم به یادآوری نیست که بشقاب و کاسه و دستمال سفره هم باید وجود داشته باشد که همه این هزینه‌ها را باید در بودجه در نظر بگیرید.

  1. سرو غذا به سبک خانوادگی

از آنجایی که ترندهای جشن عروسی در سال‌های اخیر توسعه پیدا کرده‌اند، سبک خانوادگی قطعاً محبوب شده است.

سرو غذا به سبک خانوادگی به دیس‌های مشترک غذا اشاره می‌کند که در وسط میز به همراه لوازم پذیرایی لازم برای هر نوع غذا قرار می‌گیرند. این استایل تجربه غذا خوردن یک خانواده را کپی می‌کند با این تفاوت که مقیاس بزرگ‌تری دارد.

مهمان‌ها باید دیس‌های غذا را با هم ردوبدل کنند و غذای موردعلاقه خود را هم سرو کنند.

مزایای سرو غذا به سبک خانوادگی

عروس و دامادها این سبک را به دلیل مفهومی که دارد، می‌پسندند که مفهوم خانواده‌ای است که در کنار هم قرار می‌گیرند و غذا را با هم به اشتراک می‌گذارند.

یک سبک خانوادگی بسیار غیررسمی و ریلکس است و جایگزین راحت‌تری برای سرو غذا توسط مهمانداران است که احساس خانه و صمیمت را ایجاد می‌کند که اگر با آرزوهای شما هماهنگ است، سبک خانوادگی شاید بهترین گزینه باشد تا به آرزوهای خود برسید.

این سبک برقراری ارتباط و مکالمه را بین مهمانان تشویق می‌کند و می‌تواند بهترین راه برای دورهم جمع کردن مهمانان باشد تا با هم صمیمی شوند.

یک سبک خانوادگی تنوع بیشتری هم به مهمانان ارائه می‌دهد تا لذت بیشتری ببرند. به‌جای اینکه بین دو نوع غذا یکی را انتخاب کنند، انواع مختلفی از پروتئین‌ها، چاشنی‌ها و سالادها وجود دارند تا انتخاب کنند.

معایب سرو غذا به سبک خانوادگی

یکی از معایب سبک خانوادگی این است که اندازه‌گیری سایز غذا غیرقابل کنترل است. واقعاً نمی‌توانید حدس بزنید که هر مهمان چقدر خواهد خورد پس برای کترینگ هم سخت‌تر است که هزینه غذا برای هر فرد را اندازه بگیرد که منجر به این می‌شود که قیمت بیشتری محاسبه کند.

یک مهمان گرسنه شاید بیش از سهم خود بخورد و مهمان دیگری را گرسنه نگه دارد. هیچ راهی وجود ندارد تا مطمئن شوید که همه پس از شام راضی خواهند بود.

در طرف مقابل، مهمانان شاید کمتر از تخمین اولیه غذا بخورند و شما را با انبوهی از غذا تنها بگذارند. به همین دلایل، این سبک در مقایسه با سبک‌های دیگر خیلی اقتصادی نیست و ضایعات زیادی دارد.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، بی‌نظمی است که ایجاد می‌شود. با مهمانانی که از خود پذیرایی می‌کنند و دیس‌هایی که ردوبدل می‌شود، توقع نداشته باشید که میزها بی‌نقص باقی بمانند.

پیامدهای بودجه‌ای سرو غذا به سبک خانوادگی

با وجودی که سبک خانوادگی به معنی تعداد کمتری مهماندار است، اما دلیل نمی‌شود که ارزان‌ترین گزینه باشد. از آنجایی که کترینگ هیچ راهی برای اندازه‌گیری سایز هر غذا ندارد، معمولاً بیش از نیاز تخمین می‌زند که هزینه‌اش به شما تحمیل می‌شود. هزینه کارکنان پذیرایی شاید کم باشد اما هزینه غذا می‌تواند خیلی بیشتر شود.

در ضمن باید به مایحتاج مورد نیاز این سبک پذیرایی هم توجه کنید و در بودجه در نظر بگیرید که شامل تعداد زیادی دیس و ظرف بزرگ پذیرایی علاوه بر یک بشقاب، قاشق و چنگال و دستمال سفره برای هر مهمان است.

و میزها را فراموش نکنید. اگر سبک خانوادگی را انتخاب کنید باید مطمئن شوید که میزها به‌اندازه کافی عریض هستند تا دیس‌های اشتراکی غذا روی آن‌ها قرار بگیرند.

هر کترینگی بر اساس سایز و تعداد دیس‌های غذا نیازهای متفاوتی خواهد داشت اما معمولاً میزهایی احتیاج دارید که بین 90 تا 110 سانتی‌متر عرض دارند. این به معنی هزینه اضافه برای شماست برای اینکه میزهای عریض‌تر قیمت اجاره بیشتری نسبت به میزهای استاندارد دارند.

برای آشنایی با گزینه‌های بیشتر و مطالعه ادامه مقاله، لطفاً به این صفحه مراجعه کنید.

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
Ok