عروسیتـــ | راهنمای جامع خدمات عروسی

۵ تجربه آموزنده از برنامه‌ریزی جشن عروسی!

برنامه‌ریزی جشن عروسی با وجودی که لذت‌بخش است و شور و اشتیاق بسیاری دارد، وقت‌گیر هم هست، مخصوصاً هر چه به جشن عروسی نزدیک‌تر می‌شوید. اگر نامزدی طولانی‌مدت هم داشته باشید که عملاً ۱-۲ سال از عمر خود را صرف برنامه‌ریزی فقط یک روز (بسیار مهم) از زندگی خواهید کرد که با توجه به روند برنامه‌ریزی که با هیجانات و احساسات زیادی همراه است، درنهایت شمارا بسیار خسته خواهد کرد!

البته که حتماً همه زحمات شما نتیجه می‌دهد و یک جشن عروسی رویایی و بی‌نظیر خواهید داشت اما پس از جشن عروسی که به عقب نگاه کنید، احتمالاً متوجه می‌شوید که بسیاری از وسواس‌ها و حساسیت‌ها ضروری نبودند و می‌توانستید خیلی راحت‌تر و سریع‌تر برنامه‌ریزی جشن عروسی را انجام دهید.

در این مقاله، ما قصد داریم کمک کنیم تا اشتباهات رایج سایر عروس و دامادها در برنامه‌ریزی جشن عروسی را تکرار نکنید و وقت ارزشمند نامزدی را در کنار هم خوش بگذرانید، به همین دلیل ۵ تجربه آموزنده را به شما یادآوری می‌کنیم:

 • عزمتان را جزم کنید تا ۳ هفته قبل از جشن عروسی همه کارها را تمام کنید.

همه تازه‌عروس و دامادها موافق‌اند که هفته‌هایی که به جشن عروسی ختم می‌شوند خیلی سریع می‌گذرند. هنگامی‌که وارد ماه جشن عروسی می‌شوید، مهمان‌ها شاید به شما زنگ بزنند تا خوشحالی و اشتیاق خود را ابراز کنند، باید جزییات زیادی را با همه خدمات دهندگان جشن عروسی هماهنگ کنید و پرداخت‌های زیادی هم انجام دهید و باور کنید، کارهای بسیار کوچکی هم پیش می‌آیند که باید قبل از جشن عروسی همه را نهایی کنید.

اگر آماده کردن لیست موسیقی، چیدمان مهمان‌ها و همه پروژه‌های DIY حداقل ۳ هفته قبل از جشن عروسی تمام شوند، شما زمان کافی برای انجام امور غیرمترقبه را خواهید داشت. البته می‌توانید از ابزارهای برنامه‌ریزی دیجیتال استفاده کنید یا یک لیست کارهای قابل انجام‌ تهیه کنید تا روند انجام کارها را پیگیری و اندازه‌گیری کنید که هم شامل کارهایی است که خودتان باید انجام دهید و هم کارهایی که باید به دیگران بسپارید که در بخش بعد به‌تفصیل توضیح می‌دهیم.

 • کارها را برون‌سپاری کنید.

روی این نکته هر چه تأکید کنیم، کم است! اگر عادت دارید که یک لیست تمام‌نشدنی از کارهای قابل انجام را نگه دارید و همه کارها را هم خودتان انجام دهید، ما یک پیشنهاد خوب برایتان داریم: کارها را به دیگران بسپارید!

در روز جشن عروسی (و روزهای قبل) سرتان تا حدی شلوغ خواهد بود که حتی قادر نباشید چک کنید که آیا مهمان‌ها خوب پذیرایی شده‌اند یا طراحی ایستگاه عکس سلفی چطور شده است و یا تابلوهای راهنمای دکوری خوب نصب شده‌اند و هم‌زمان باید به مهمان‌ها هم خوشامد بگویید. از نظر فیزیکی غیرممکن است تا همه این کارها را به‌تنهایی انجام دهید پس همین‌الان کارها را به افراد متفاوت بسپارید! به خاطر داشته باشید، این روز خاص زندگی شماست و بیشتر دوستان خوشحال می‌شوند که به شما کمک کنند، پس از درخواست کمک خجالت نکشید.

علاوه بر این، متوسط زمان صرف شده برای برنامه‌ریزی جشن عروسی ۲۰۰ ساعت است در نتیجه درخواست کمک ظاهراً ضروری است اما از طرف دیگر، برنامه‌ریزی جشن عروسی یک تجربه کاملاً شخصی هم هست که سپردن کنترل امور به دیگران را سخت و اضطراب‌آور می‌کند؛ اما واقعیت این است که دوستان شما احتمالاً به‌اندازه خودتان برای جشن عروسی هیجان‌زده هستند و قطعاً خوشحال خواهند شد که کمک کنند. پس با وجودی که شاید غریزه تحکیم می‌کند که همه کارها را به‌تنهایی انجام دهید، به خاطر داشته باشید: اگر دوستان پیشنهاد کمک می‌کنند، به‌احتمال‌زیاد واقعاً قصد کمک دارند.

هنگامی‌که نوبت برون‌سپاری می‌شود، ما پیشنهاد نمی‌کنیم که کل لیست کارهای قابل انجام را به دوستان بسپارید اما قطعاً تعدادی از کارها را به‌راحتی می‌توانید برون‌سپاری کنید که در ادامه معرفی می‌کنیم تا یک تجربه بدون استرس در روز عروسی داشته باشید:

 

 

 • تحقیق خدمات دهندگان جشن عروسی

این کار یکی از اولین امور در برنامه‌ریزی جشن عروسی است اما با توجه به همه خدماتی که یک جشن عروسی نیاز دارد، وقت زیادی می‌گیرد. دریافت پیشنهاد از دوستان قابل‌اعتماد، پتانسیل صرفه‌جویی در زمان شمارا دارد.

مثلاً اگر یکی از دوستان علاقه خاصی به یکی از بخش‌های جشن عروسی مانند آرایش عروس، گل‌آرایی، عکاسی یا غذا دارد، چرا از او راهنمایی نگیرید! فقط استایل و بودجه را اعلام کنید و از او بخواهید که چند پیشنهاد مفید بر اساس دانش خود ارائه کند.

 • ارسال و تحویل‌ها

همان‌طوری که روز عروسی نزدیک می‌شود، احتمالاً خرده‌کاری‌های زیادی دارید که باید انجام دهید، باید آیتم‌هایی مانند لباس عروس و داماد، دکوری، اجاره‌ای و گل‌ها را تحویل بگیرید و یا ارسال کنید! این کارهای کوچک درمجموع وقت زیادی خواهند گرفت و برای همین بهتر است که به یکی از آشنایان قابل‌اعتماد بسپارید.

نکته: اطمینان حاصل کنید که کارهای به‌ظاهر کوچک را به فردی مسئولیت‌پذیر و قابل‌اعتماد می‌سپارید و زمان و مکان و شماره تماس‌های لازم را هم برای هر کار به او ارائه دهید.

 • کارهای دستی

اگر قصد اجرای پروژه DIY را دارید، می‌توانید با دعوت گروهی از دوستان، کارهای دستی را در چشم به هم زدنی جمع کنید علاوه بر اینکه با پخش موسیقی و سرو خوراکی‌های خوشمزه، ساعاتی را باهم خوش هم می‌گذرانید!

 

 

 • نهایی کردن جزییات با خدمات دهندگان

هفته قبل از جشن عروسی باید صرف استراحت و آرامش شود برای همین آخرین چیزی که شما می‌خواهید این است که در این روزها تماس‌های تلفنی مکرر برقرار کنید. پس‌ازاینکه برنامه زمان‌بندی روز عروسی را تنظیم کردید، یک لیست از همه خدمات دهندگان جشن عروسی را به یکی از دوستان بدهید تا روز قبل از عروسی با همه آن‌ها تماس گرفته و برنامه را هماهنگ کند. با این کار شما آرامش ذهنی خواهید داشت و استرس را درست قبل از جشن عروسی از خود دور می‌کنید.

 • چیدمان تالار

اگر روز قبل از جشن عروسی به تالار دسترسی دارید، تعدادی از دوستان را برای کنترل چیدمان میزها، رومیزی‌ها و دکوراسیون اعزام کنید تا در بدو ورود به تالار به‌عنوان عروس همه‌چیز را مطابق میل و برنامه خود ببینید.

 • جابه‌جایی آیتم‌ها در روز عروسی

در طول جشن عروسی، شاید مجبور باشید که برخی آیتم‌ها مانند دسته‌گل‌ها و دکوری‌ها را در بخش‌های متفاوت مراسم استفاده کنید در نتیجه باید آن‌ها را جابه‌جا کنید. مطمئن شوید که لیست این آیتم‌ها را در برنامه زمان‌بندی روز عروسی قرار دهید و به یکی از دوستان بسپارید. فقط یادتان باشد که این کار را به یکی از ساقدوش‌ها نسپارید چراکه ساقدوش باید در کنار شما بماند!

 • انجام آخرین پرداخت‌ها

اگر قرار است که آخرین پرداخت برخی از خدمات دهندگان در روز عروسی انجام شود، پرداخت‌های نقدی را در پاکت‌های جداگانه بگذارید و نام و مبلغ را روی آن بنویسید و به یکی از دوستان قابل‌اعتماد بسپارید تا پرداخت را به‌موقع انجام دهد.

    طراحی لیست موسیقی

انتخاب موسیقی جشن عروسی هم یکی از کارهایی است که قطعاً می‌توانید انبوه سپاری کنید. از مهمان‌ها بخواهید که آهنگ مورد علاقه خود را پیشنهاد دهند و از یکی از دوستان هم بخواهید که همه این آهنگ‌ها را در یک لیست تنظیم کند.

 • جمع‌کردن مهمان‌ها برای عکس‌ خانوادگی

پس‌ازاینکه بله را گفتید، احتمالاً عکاس تعدادی عکس خانوادگی خواهد گرفت و نیاز دارد که مهمان‌ها را که احتمالاً غرق مکالمه هستند، صدا کنید. از یکی از آشنایان که مهمان‌ها را می‌شناسد کمک بگیرید تا افراد را برای هر عکس گروهی جمع‌ کند.

 

 

 • حمایت عاطفی

برنامه‌ریزی جشن عروسی می‌تواند هم از نظر جسمی و هم از نظر روانی واقعاً خسته‌کننده باشد پس فراموش نکنید که در طول مسیر، با دوستان عزیز خود ارتباط برقرار کنید و از آن‌ها کمک عاطفی بگیرید. اگر نیاز به راهنمایی دارید و یا انگیزه می‌خواهید و نمی‌توانید تصمیم بگیرید، گپ زدن مستمر با دوستان می‌تواند شمارا از جنون محافظت کند!

فقط فراموش نکنید که سپاسگزاری خود را با یک یادداشت زیبا، یک هدیه معنادار یا نام بردن از دوستان در سخنرانی جشن عروسی ابراز کنید. با وجودی که دوستان عزیزتان خوشحال می‌شوند که کمک کنند، مهم است که قدردانی خود را صریحاً ابراز کنید.

 • چمدان‌ها را زودتر ببندید.

اگر برای ماه‌عسل قصد سفر به خارج از کشور را دارید، حتماً چمدان‌ها را زودتر جمع کنید تا روز عروسی باعجله دنبال لوازم سفر نگردید. تنها چیزی که شما نمی‌خواهید این است که آیتم مهمی را جا بگذارید و در مسیر سفر متوجه کسری‌ها شوید!

یک لیست از آیتم‌های موردنیاز برای تالار عروسی هم آماده کنید تا با خیال راحت آن‌ها را در یک کیف جمع کرده و از تیک کردن لیست هم لذت ببرید.

 • تجهیزات را از قبل تست کنید.

برای جلوگیری از مشکلات فنی در روز عروسی، حتماً (با تأکید فراوان) تجهیزات را تست کنید؛ مثلاً: اگر قصد دارید که اسلایدشو و پرزنتیشن در مراسم نمایش دهید، قبل از جشن عروسی آن را تست کنید. حتی اگر به‌اندازه کافی در خانه تمرین کرده باشید، تجهیزات تالار ممکن است متفاوت باشند و واقعاً شمارا غافلگیر کنند. اگر از یک پروژکتور استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که کابل‌های مناسب برای اتصال دستگاه خود را دارید. اگر یکی از آشنایان قصد خوانندگی در جشن عروسی را دارد، حتماً کیفیت صدا را از قبل تست کنید تا تجربه آواز با اسپیکرهای پر سروصدا تخریب نشود. اطمینان حاصل کنید که همه باتری‌ها را هم تعویض کرده‌اید و کابل‌های اضافه و شارژر هم در دسترس داشته باشید.

۵-جعبه کمک‌های اولیه در دسترس داشته باشید.

واقعاً نمی‌توان برای همه اتفاقات غیرمترقبه زندگی آماده شد اما بد نیست که یک جعبه کمک‌های اولیه در دسترس داشته باشید مثلاً جلوی بارش باران را نمی‌توانید بگیرید اما قطعاً می‌توانید حشرات موذی را با اسپری‌ها از خود دور کنید.

کلام آخر

می‌گویند کل جمعیت یک روستا لازم است تا برنامه‌ریزی یک جشن عروسی بی‌نظیر انجام شود! پس از درخواست کمک نترسید! هرکسی که یک‌بار برنامه‌ریزی جشن عروسی را انجام داده به شما خواهد گفت که این کار مسئولیت بزرگی است؛ اما احتمالاً تعجب می‌کنید که چه تعدادی از دوستان برای کمک داوطلب خواهند شد، پس خجالت نکشید که از آن‌ها درخواست کمک کنید.

لیست کارهای قابل انجام را هم در همان ابتدا آماده کنید و به اجرای آن وفادار بمانید تا چند هفته قبل از عروسی همه را تیک کرده باشید و با آسایش ذهنی و جسمی به استقبال جشن عروسی بی‌نظیر خود بروید!

 

 

 

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
Ok