عروسیتـــ | راهنمای جامع خدمات عروسی

 

۵ رفتاری که هرگز نباید با مهمانان جشن عروسی خود انجام دهید!

هنگامی‌که شما مهمان یک جشن عروسی هستید، توقع دارید که به شما احترام گذاشته شود و مراسم مطابق شرایط گفته شده در دعوت‌نامه برگزار شود و از همه مهم‌تر اینکه چند ساعتی را به جشن و پای‌کوبی برای شروع زندگی مشترک عروس و داماد بپردازید. هر رفتاری جز این غافلگیر کننده است!

اما در زندگی مدرن امروزی خیلی آسان است که آداب‌ورسوم قدیمی و سنتی جشن عروسی را ندیده بگیرید فقط به این بهانه که خسته‌کننده هستند! اما اگر در تعدادی جشن عروسی شرکت کرده باشید، متوجه می‌شوید که آداب‌ورسوم جشن عروسی طراحی شده‌اند تا تجربه مهمانان دلپذیر شود و به خاطره‌ای ناخوشایند تبدیل نشود. البته وب‌سایت جشن عروسی شما می‌تواند اولین خط دفاعی برای جلوگیری از سوءتفاهم و خاطرات ناخوش باشد اگر شما همه اطلاعات لازم را با شفافیت کامل به مدعوین جشن عروسی خود ارائه دهید و ارتباط صادقانه برقرار کنید.

با این حال، آداب‌ورسوم جشن عروسی یک واقعیت است و برخی رفتارهای عجیب عروس و دامادها چیز دیگری است که شما را مجبور می‌کند که فکر کنید واقعاً عروس و داماد چه فکری می‌کردند که این رفتار را با مهمانان خود انجام دادند؟! مثلاً وقتی به یک جشن عروسی در یک باغ زیبا و باشکوه دعوت‌شده‌اید، اما در بدو ورود متوجه می‌شوید که جشن در کلبه جنگلی در یک ناحیه دورافتاده است و مجبورید با پاشنه‌های بلند از گل‌ولای عبور کنید و راه خروجی هم پیدا نمی‌کنید!

در این مقاله، نمونه‌هایی از رفتارهای نامناسب با مهمانان جشن عروسی را برای شما مثال می‌زنیم که شاید دیگر هرگز برای هیچ مهمانی اتفاق نیفتند:

۱- مهمانان جشن عروسی خود را با درخواست کار غافلگیر نکنید.

البته جشن عروسی‌های خودمانی و دوستانه چیز خوبی هستند که غذا به‌صورت سلف‌سرویس سرو می‌شود و همه مهمانان در صورت تمایل می‌توانند سخنرانی کنند اما کاری که نباید انجام دهید این است که روز عروسی خود را به یک روز کاری برای مهمانان خود تبدیل کنید! مثلاً اگر از ساقدوش‌ خود درخواست کنید که پشت میز غذا بایستد و برای ۱۰۰ نفر مهمان غذا بکشد! البته شاید دوست شما خوشحال‌تر می‌شد اگر این درخواست را هم‌زمان با دعوت‌نامه انجام می‌دادید که حداقل بداند که برای چه نوع تجربه‌ای آمادگی داشته باشد اما قطعاً تا سال‌ها این خاطره ناخوشایند را به یاد خواهد داشت.

با وجودی که کاملاً طبیعی است که از ساقدوش‌های خود بخواهید که در برخی از مسئولیت‌های برنامه‌ریزی و مدیریت جشن عروسی با شما مشارکت کنند اما باید مطمئن باشید که از قبل برنامه را به آن‌ها می‌دهید و ناگهان از آن‌ها درخواست نمی‌کنید که نقش مهماندار جشن عروسی شما را هم بازی کنند!

۲- با مهمانان جشن عروسی خود مانند عروسک رفتار نکنید.

یک جایی در تاریخ جشن عروسی، مردم تصمیم گرفتند که هرکسی که برنامه‌ریزی جشن عروسی را انجام می‌دهد می‌تواند با مهمانان خود مانند عروسک رفتار کند و به آن‌ها بگوید که چه لباسی بپوشند! مثلاً یک لیست بلند و بالا از استایل لباس به آن‌ها بدهید که باید دقیقه لباس غیررسمی ساحلی به رنگ بژ و بدون کفش بپوشند! به مهمانان خود جزییات دقیق لباس مراسم را ندهید برای اینکه آن‌ها انسان‌های بالغی هستند که می‌توانند لباس خود را انتخاب کنند. البته شما می‌توانید بر اساس رسمیت مراسم خود به آن‌ها یک استایل کلی ارائه دهید اما وارد جزییات نشوید. برای اینکه هم جشن عروسی شما خسته‌کننده می‌شود اگر همه یک لباس مشابه بپوشند و هم احتمالاً لباس انتخابی شما به همه نمی‌آید!

و از همه مهم‌تر اینکه درست در لحظه آخر، استایل جشن عروسی را عوض نکنید و اگر کردید به همه دعوت‌شدگان اطلاع دهید تا هماهنگ باشند! نه‌تنها این کار هزینه اضافه برای مهمانان شما دارد بلکه اگر کسی متوجه این تغییر نشود، در جشن عروسی معذب خواهد بود چراکه با بقیه هماهنگ نیست! داشتن وب‌سایت جشن عروسی برای ارسال این اطلاعات مناسب است تا همه دعوت‌شدگان به‌صورت هم‌زمان در جریان تصمیمات شما قرار بگیرند.

۳- لیست مراسم خصوصی را عمومی نکنید.

برنامه‌ریزی جشن عروسی استرس‌آور است و هزینه زیادی هم دارد. شما باید انتخاب‌هایی انجام دهید که در محدوده بودجه شماست و معمولاً مجبورید که لیست مهمانان خود را کوتاه کنید؛ اما هر کاری که با لیست مهمانان جشن عروسی خود می‌کنید باید خصوصی باقی بماند و مهمانان عمومی در جریان مراسم خصوصی قرار نگیرند؛ مثلاً اگر برخی مهمانان را برای مراسم عقد دعوت نمی‌کنید و فقط در جشن عروسی دعوت شده‌اند، اطلاعات مراسم عقد را به همه نگویید و زمان و مکان عقد را طوری برنامه‌ریزی کنید تا مهمانان عروسی زود از راه نرسند که از پشت پنجره شاهد عقد شما باشند و یا معطل شوند.

شما نباید همه جزییات مراسم خود را به همه مهمانان اطلاع دهید بلکه اطلاعات خصوصی را برای مهمانان خصوصی نگه دارید و اطلاعات عمومی را به همه اطلاع دهید و اطمینان حاصل کنید که این اطلاعات را به‌صورت شفاف به آن‌ها ارائه می‌دهید و به این امید نمی‌مانید که بالاخره یک نفر به آن‌ها خواهد گفت! معمولاً مهمانان ناراحت می‌شوند که بدانند شما یک مراسم جانبی مانند حنابندان داشته‌اید که قرار بوده از طریق واسطه‌ای به آن‌ها اطلاع داده شود؛ اما پیام به آن‌ها نرسیده است. داشتن یک سیستم دعوت الکترونیکی مانند وب‌سایت برای این‌گونه موارد مفید است تا مطمئن شوید که همه دعوت‌شدگان پیام شما را دریافت می‌کنند و به آن پاسخ می‌دهند.

دقیقه به مهمانان خود بگویید که برای چه مراسمی دعوت شده‌اند، مراسم چه زمانی آغاز می‌شود، آدرس دقیق مکان کجاست و استایل مراسم چگونه است. در غیر این صورت، احتمال دارد که برخی از مهمانان به جشن عروسی شما نرسند یا زود برسند!

۴- به مهمانان جشن عروسی خود نگویید که چه می‌خواهند.

گاهی اوقات مجبورید که شرایط ظاهراً نامطلوب را به مهمانان خود اعلام کنید. برای مثال، اگر همراه در جشن عروسی خود قبول نمی‌کنید یا جشن عروسی شما کودکان را دعوت نمی‌کند. این کاملاً طبیعی است و باید از همان ابتدا به دعوت‌شدگان اطلاع دهید تا آمادگی داشته باشند اما هرگز تصور نکنید که می‌دانید مهمانان شما چه می‌خواهند یا دوست دارند! مثلاً در روی کارت دعوت خود ننویسید: «ما فکر کردیم که شما به یک مرخصی از وظیفه والدینی خود احتیاج دارید پس کودکان خود را به جشن عروسی ما نیاورید تا راحت باشید»! البته که شما سعی دارید جالب و متفاوت باشید اما با این رفتار در واقع احساسات مهمان خود را جریحه‌دار می‌کنید. اگر کودکان را دعوت نمی‌کنید خیلی صریح بنویسید که فقط بزرگ‌سالان دعوت شده‌اند!

۵- به مهمانان جشن عروسی خود بی‌احترامی نکنید.

البته شما می‌توانید درخواست‌های خود را به مهمانان جشن عروسی ارائه دهید مثلاً اینکه استایل کلی مراسم چیست یا چه مواردی را به‌عنوان هدیه نیاز دارید اما دلیل نمی‌شود که در صورت بروز سو تفاهم به آن‌ها بی‌احترامی ‌کنید؛ مثلاً اگر مهمانی هدیه‌ای برای شما گرفته که در لیست درخواستی شما نبوده است، نباید با او رفتار توهین‌آمیزی داشته باشید!

کلام آخر

رفتار نامناسب با مهمانان جشن عروسی می‌تواند تا سال‌ها در خاطره‌ها باقی بماند و منجر به اختلافات شود درحالی‌که بیشتر این رفتارها ناشی از ارتباطات غیر مؤثر و سوءتفاهم است.

وب‌سایت جشن عروسی به‌عنوان یک سیستم دفاعی برای شما عمل می‌کند. با وجودی که شاید راه‌اندازی یک وب‌سایت کار سختی به نظر بیاید اما در روند تبادل اطلاعات و برقراری ارتباط با مهمانان بسیار به شما کمک خواهد کرد. هر چه اطلاعات را دقیق‌تر و شفاف‌تر به‌صورت آنلاین ارائه دهید، کمتر مجبور می‌شوید که حضوری و یا تلفنی به سؤال‌های آن‌ها پاسخ دهید. مخصوصاً اگر جشن عروسی شما مراسم جانبی زیادی دارد، با وجود یک وب‌سایت جشن عروسی مطمئن می‌شوید که مهمانان شما با آگاهی کامل به مراسم شما می‌آیند که منجر به یک جشن بهتر و دردسر کمتر می‌شود.

شما چطور؟ عجیب‌ترین رفتار غافلگیرکننده که با شما به‌عنوان یک مهمان در یک جشن عروسی شده است، چه بود؟

 

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
Ok