عروسیتـــ | راهنمای جامع خدمات عروسی

برگزاری جشن عروسی بدون موبایل!

عروسی موبایل فری جشنی است که شما و مهمانان از دنیای دیجیتال جدا می‌شوید و دستگاه‌های تکنولوژی مدرن را هر چه که هستند (موبایل، آی‌پد، دوربین ...) کنار می‌گذارید تا در جشن عروسی حضور واقعی داشته باشید و از همه لحظات آن لذت ببرید و در هنگام ورود به مراسم، دوستان خود را ببینید که لبخند می‌زنند و عشق متقابل آن‌ها را احساس کنید!

اما در طرف مقابل، در دنیایی که مردم هر لحظه گوشی‌های خود را چک می‌کنند، در چشم بر هم زدنی عکس می‌گیرند و در فیس‌بوک و اینستاگرم آپلود می‌کنند، آیا می‌خواهید که در لحظه ورود، شاهد مهمانانی باشید که در پشت موبایل پنهان شده‌اند و از شما عکس می‌گیرند و بلافاصله آن را با تمام دنیا به اشتراک می‌گذارند، قبل از اینکه حتی «بله» گفته باشید؟!

چرا باید یک جشن عروسی موبایل-فری برگزار کنید؟

اگر عکس‌های این مقاله به‌اندازه کافی گویای مشکل نیستند، به مهمانان فکر کنید و به دلایلی که آن‌ها را دعوت کرده‌اید تا در جشن عروسی حضور داشته باشند. آن‌ها را دعوت کرده‌اید تا شروع زندگی مشترک خود را جشن بگیرید و با هم از این مراسم لذت ببرید و دنیای دیجیتال را فراموش کنید. پس نیازی نیست که مهمان‌ها مدام گوشی‌ چک کنند و یا عکس بگیرند، شما برای این کار یک عکاس حرفه‌ای استخدام کرده‌اید!

با وجود شبکه‌های اجتماعی که بخشی از زندگی روزانه مردم شده‌اند، آیا می‌خواهید که عکس‌های گرفته شده توسط مهمانان روی فیس‌بوک منتشر شوند قبل از اینکه حتی رسماً زن و شوهر شده باشید؟ آیا می‌خواهید در انتهای روز عروسی گوشی خود را روشن کنید و با صدها نوتیفیکیشن بابت عکس‌هایی که در آن‌ها تگ شده‌اید مواجه شوید؟

این جشن عروسی شماست و فقط شما باید انتخاب کنید که چه چیزی باید به اشتراک گذاشته شود و چه کسی می‌تواند به اشتراک بگذارد.

آیا باید استفاده از موبایل و دوربین را کلاً ممنوع کنید؟

ممنوع کردن گوشی همراه و دوربین‌ شاید کمی سختگیری به نظر بیاید؛ اما هدف سختگیری نیست بلکه درخواست درک متقابل از مهمانان است که شما یک عکاس حرفه‌ای استخدام کرده‌اید که پس از آماده شدن عکس‌ها، تعدادی را با مهمان‌ها به اشتراک خواهید گذاشت. هدف شما این است که مهمان‌ها درک کنند که دعوت شده‌اند تا حضور داشته باشند و لذت ببرند نه اینکه نقش عکاس یا مدیر روابط عمومی را بازی کنند!

شاید باور نکنید که چه تعداد عکس بسیار زیبای عروسی هرروزه خراب می‌شوند فقط به خاطر اینکه مهمانان جشن عروسی با موبایل در حال سلفی گرفتن هستند یا از عروس و داماد عکس می‌گیرند؟! به همین دلیل بسیاری از عروس و دامادها به این فکر افتاده‌اند که جشن عروسی موبایل-فری داشته باشند! البته برای برخی از زوج‌ها، نگرفتن عکس با موبایل کفایت می‌کند اما بسیاری دیگر نگران شبکه‌های اجتماعی هستند و انتشار عکس‌ مراسمشان که در مقابل چشم دنیا قرار می‌گیرد!

در هر حال، جز هرکدام از این گروه‌ها که باشید، هدف این مقاله این است که مهمانان جشن عروسی را تشویق کند که گوشی‌های هوشمند خود را کنار بگذارند و حضور و تعامل بیشتری در جشن عروسی شما داشته باشند!

 

 

چگونه یک جشن عروسی موبایل-فری برگزار کنید؟

سؤال اصلی این است که چگونه باید از مهمانان بخواهید که از شبکه‌های اجتماعی و استوری‌های اینستاگرم دست بردارند و گوشی هوشمند خود را در خانه بگذارند. به‌احتمال زیاد درخواست از دوستان برای به همراه نداشتن تکنولوژی (موبایل، دوربین و آی‌پد) در کل جشن عروسی شاید نتیجه‌بخش نباشد اما منطقی‌تر است که از مهمانان بخواهید تا گوشی موبایل را فقط برای مراسم عقد و عروسی شما خاموش کنند.

برای اینکه اجرای جشن عروسی موبایل-فری عملی شود، ما تعدادی نکته کمکی آماده کرده‌ایم تا خیلی پر توقع به نظر نیایید. برای مهمان‌ها هم توصیه‌هایی داریم که باید در یک جشن عروسی موبایل-فری اجرا کنند!

 • موبایل-فری بودن جشن عروسی را در کارت دعوت و وب‌سایت مراسم اعلام کنید.

آگاهی‌رسانی زودهنگام همیشه ایده خوبی است. به مهمانان خود از قبل اطلاع دهید و محترمانه اعلام کنید که تمایل دارید که مهمانان از استفاده از گوشی همراه، دوربین و آی‌پد در جشن عروسی شما خودداری کنند.

 • از مجری برنامه بخواهید که این درخواست را اعلام کند.

این تکنیک احتمالاً موثرترین راه برای جلوگیری از سوءاستفاده تکنولوژی در جشن عروسی است برای اینکه به‌احتمال‌زیاد مهمانان به دستور یک شخص مسئول بیش از یک درخواست محترمانه گوش فرا می‌دهند؟!

 • روی کارت میزها یادآوری کنید.

فارغ از اینکه درخواست عدم استفاده از موبایل را در کارت دعوت اعلام کرده‌اید یا نکرده‌اید، ضرری ندارد که دوباره آن را به طرز چشمگیری در روی یک کارت در روی میز مهمان‌ها اعلام کنید. یک جمله کوتاه که توضیح می‌دهد که دوست دارید مهمانان در جشن عروسی آرامش و امنیت داشته باشند و فقط از جشن لذت ببرند، به‌صورت معجزه‌آسایی کمک می‌کند که همه با شما همکاری کنند.

 

 

 • روی تخته‌سیاه اعلام کنید.

تخته‌سیاه احتمالاً زیباترین راه برای تشویق مهمانان به عدم استفاده از موبایل است مخصوصا اگر می‌خواهید که در تمام جشن این قانون رعایت شود. البته اگر برای بخشی از جشن عروسی گرفتن سلفی را مجاز اعلام می‌کنید، می‌توانید هشتگ خود را هم روی تخته‌سیاه اعلام کنید اما از مهمانان بخواهید که تا روز بعد از عروسی برای استفاده از آن صبر کنند. علاوه بر این‌ها، اگر شما دو نفر خلاق هستید، می‌توانید لذت زیادی از طراحی و ساخت چند تخته‌سیاه به‌عنوان یک پروژه DIY ببرید.

 • صریح و شفاف باشید.

برای جلوگیری از سو تفاهم، منظورتان از عدم استفاده از موبایل را کاملا شفاف به مهمانان اعلام کنید. آیا اصلاً تمایلی به‌عکس گرفتن مهمان‌ها ندارید یا فقط در مراسم عقد عکس نگیرند؟ عکس‌ها را در روز جشن عروسی در شبکه‌های اجتماعی پست نکنند و یا اصلاً به اشتراک نگذارند؟ اگر مهمان‌ها قوانین را به‌صورت شفاف بدانند، راحت‌تر می‌توانند آن را اجرا کنند.

 • عکس‌های حرفه‌ای جشن عروسی را با مهمان‌ها به اشتراک بگذارید.

بیشتر مهمان‌ها منظوری از گرفتن عکس در جشن عروسی شما ندارند بلکه فقط می‌خواهند یک لحظه خاطره‌انگیز را ثبت کنند. اگر به آن‌ها اطمینان بدهید که چند عکس یادگاری حرفه‌ای به آن‌ها خواهید داد، بسیار راحت‌تر موبایل خود را کنار خواهند گذاشت. حتماً از قبل با عکاس جشن عروسی هم صحبت کنید تا تعداد زیادی عکس از مهمانان بگیرد.

 

 

 • یک ایستگاه عکس یا پولاروید داشته باشید.

اگر قصد دارید که کلاً استفاده از موبایل و عکس گرفتن مهمانان را در جشن عروسی غدغن کنید، یک ایستگاه عکس گزینه بسیار خوبی است که به مهمانان اجازه می‌دهد تا تعدادی عکس از خودشان بگیرند.

با همه این‌ها، قبل از ممنوع کردن موبایل و عکس گرفتن مهمان‌ها خوب فکر کنید برای اینکه گاهی اوقات بهترین عکس‌ها توسط دوستان در طی جشن عروسی گرفته می‌شود که صبح روز بعد در اینستاگرم یا واتس‌اَپ شما را شگفت‌زده می‌کند!

 

 

نکته‌های مهم برای مهمان‌های جشن عروسی در مورد استفاده از موبایل:

فرقی نمی‌کند که به یک جشن عروسی موبایل-فری دعوت شده‌اید یا نه، نکته‌های زیر ارزش به خاطر سپاری برای هر جشن عروسی را دارند:

 • همیشه به درخواست عروس و داماد احترام بگذارید و اگر آن‌ها استفاده از موبایل را در جشن عروسی خود مناسب نمی‌دانند و با وجودی که شما شخصاً تمایلی به این کار ندارید، به درخواست آن‌ها عمل کنید.
 • به بخش‌های فرهنگی-بومی مراسم احترام بگذارید و از گوشی خود در هنگام اجرای عقد استفاده نکنید.
 • اگر اجازه دارید که عکس‌های یک جشن عروسی را به اشتراک بگذارید، فقط بهترین عکس‌های عروس و داماد را منتشر کنید. احتمالاً آن‌ها زحمت زیادی برای زیباتر شدن کشیده‌اند تا بهترین چهره ممکن را در روز عروسی داشته باشند پس از انتشار عکس‌هایی که از لحظات و زاویه‌های عجیب گرفته‌اید، خودداری کنید.
 • از گرفتن عکس در هنگام ورود عروس و داماد خودداری کنید برای اینکه آن‌ها دوست دارند که لبخند روی چهره شما را ببینند نه پشت گوشی‌تان را!
 • اگر اجازه دارید که در حین مراسم عقد یا سخنرانی‌ها عکس بگیرید، گوشی را بلافاصله کنار بگذارید و از فیلم گرفتن کل بخش خودداری کنید، ما به شما قول می‌دهیم که هیچ‌کس این صحنه را دوباره نگاه نخواهد کرد!
 • هیچ عروس و دامادی دوست ندارند که به اطراف نگاه کنند و مدعوین را ببینند که در گوشی‌های موبایل فرو رفته‌اند. اگر اجازه دارید که یک عکس در اینستاگرم پست کنید یا عکس عروس را در گروه واتس‌آَپی ارسال کنید، سریع انجام دهید و گوشی را کنار بگذارید تا از جشن لذت ببرید.
 • به همراه داشتن دوربین و موبایل شاید مشکلی نداشته باشد اما از آوردن آی‌پد به جشن عروسی خودداری کنید. صفحه‌نمایش تبلت خیلی بزرگ است و مانع دید مهمانان در جشن عروسی می‌شود.
 • در آخر اینکه، به عکاسی حرفه‌ای جشن توجه کنید. جشن عروسی محل کار آن‌هاست که سعی دارند کار خود را انجام دهند و لحظات خاص مهم‌ترین روز زندگی عروس و داماد را ثبت کنند. آخرین چیزی که آن‌ها احتیاج دارند این است که مانع دوربین آن‌ها شوید تا سلفی بگیرید!

نظر شما چیست؟

در مورد جشن عروسی موبایل-فری چه فکری می‌کنید؟ آیا قصد دارید که به‌عنوان عروس و داماد جشن عروسی خود را موبایل-فری برگزار ک

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
Ok