عروسیتـــ | راهنمای جامع خدمات عروسی

 

 

راهنمای انتخاب طلا و جواهرات جشن عروسی

شاید پس از اینکه لباس عروس رویایی خود را پیدا کردید، فکر کنید که کار اصلی را تمام کرده‌اید اما لباس عروس فقط شروع کار است! باید اکسسوری هم برای لباس عروس خود انتخاب کنید تا آن را کامل کنید و مهم‌ترین اکسسوری، طلا و جواهرات هستند. هدف شما باید انتخاب طلا و جواهراتی باشد که با لباس عروس شما هارمونی دارند.

اما نکته مهم‌تر این است که اطمینان حاصل کنید که شخصیت زیبای شما از بین لایه‌های لباس عروس و طلا و جواهرات می‌درخشد و در واقع این خود شما هستید که جواهر واقعی است!

از آنجایی که یک قطعه مهم جواهر (حلقه ازدواج) به‌تنهایی بیشترین تأثیر را در جشن عروسی دارد، مهم است که سایر قطعات طلا و جواهر را طوری انتخاب کنید که نه فقط با حلقه ازدواج بلکه با جشن عروسی شما هم هماهنگ باشند؛ اما با توجه به شخصیت شما و اینکه عادت دارید چه مقدار طلا و جواهرات به‌صورت روزانه بپوشید، تصمیم‌گیری در مورد طلا و جواهرات عروسی می‌تواند کار سختی باشد و به شما فشار مضاعف وارد کند.

در این مقاله، ما تعدادی از سؤال‌های مهم را مطرح می‌کنیم تا در هنگام انتخاب بهترین طلا و جواهرات برای جشن عروسی خود در نظر بگیرید.

  • چه مقدار طلا و جواهر باید انتخاب کنید؟

اولین چیزی که باید در نظر بگیرید به همین سادگی است: چه مقداری طلا و جواهرات می‌خواهید که بپوشید؟ البته که بودجه شما فاکتور مهمی در پاسخ به این سؤال است اما با هر بودجه‌ای که دارید باید بدانید که چه تعدادی زیورآلات می‌خواهید! گزینه‌های کلاسیک زیادی در دسترس شما هستند مانند گوشواره، گردنبند، دستبند، ساعت مچی و حتی تعدادی انگشتر متفاوت اگر مطابق سلیقه شماست. علاوه بر این‌ها، گزینه‌های خاصی هم وجود دارند مانند پابند، انگشتر شست پا و حتی حلقه‌های بینی که ممکن است با استایل شما و جشن عروسی هماهنگ باشند یا نباشند!

پس اولین سوال این است که چه تعدادی طلا و جواهر تمایل دارید که در روز عروسی خود بپوشید! پس از آن، تصمیم بگیرید که کدام نوع زیورآلات برای شما مناسب است. اگر می‌دانید که همیشه از پوشیدن دستبند معذب می‌شوید پس روز عروسی هم‌زمان خوبی برای انتخاب یک دستبند یا ساعت مچی نیست! اما اگر هر روز دستبند می‌پوشید و آن را اکسسوری مورد علاقه خود میدانید، شاید دستبند بهترین انتخاب برای شما باشد. فقط در نظر بگیرید که با چه تعداد یا مقداری از طلا و جواهرات راحت هستید و سپس به‌تناسب آن گزینه‌های خود را محدود کنید.

نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که زیاده‌روی نکنید! سعی نکنید تمام قسمت‌های بدن خود را با طلا و جواهرات بپوشانید و اجازه ندهید که زیورآلات توجه را از شما و لباس شما منحرف کنند!

  • چه استایلی باید انتخاب کنید؟

حال که تصمیم گرفته‌اید که چه نوع طلا و جواهراتی برای جشن عروسی خود می‌خواهید، یک لحظه تأمل کنید که کدام استایل برای شما مناسب‌تر است. شاید شما مطمئن هستید که یک گردنبند دوست دارید و می‌خواهید در هنگام ورود به جشن عروسی خود یک گردنبند زیبا داشته باشید اما آیا ترجیح می‌دهید که یک قطعه ظریف و کلاسیک مانند یک گردنبند مروارید کوچک بپوشید یا یک قطعه درشت و چشم‌گیر داشته باشید؟

در هر حال این جشن عروسی شماست پس نترسید از اینکه با انتخاب خود پیش بروید، انتخابی که بیشترین شباهت را به «شما» دارد، فرقی هم نمی‌کند که یک قطعه ساده است یا یک جواهر چشمگیر! جشن عروسی فقط روز شماست!

  • آیا با لباس عروس هماهنگ هستند؟

همان‌طوری که گزینه‌های خود را محدودتر می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که جنبه‌های زیبایی و استایل کلی خود را هم در نظر می‌گیرید. آیا قطعات طلا و جواهری که انتخاب می‌کنید با لباس عروس شما سِت می‌شوند؟ شاید گردنبندی که در نظر گرفته‌اید با یقه بسته لباس عروس شما تضاد دارد. آیا می‌توانید قطعه طلا یا جواهری پیدا کنید که یقه لباس عروس شما را کامل کند؟ همان‌طوری که این تصمیم‌ها را می‌گیرید به یاد داشته باشید که همه آیتم‌هایی که انتخاب می‌کنید قرار است با هم ظاهر روز عروسی شما را تشکیل دهند پس لباس عروس، کفش، آرایش صورت و مو و همه جنبه‌های زیبایی را در نظر بگیرید و انتخاب کنید!

مثلاً اگر رنگ لباس عروس شما سفید است، طلای سفید انتخاب مناسب‌تری خواهد بود اما اگر رنگ لباس شما مایل به کرم است، طلای زرد هماهنگی بیشتری دارد.

اگر یقه لباس عروس دکلته است، یک گردنبند کوتاه بپوشید که می‌تواند ساده یا بسیار درشت و چشم‌گیر باشد. گزینه دیگر این است که کلاً گردنبند را کنار بگذارید و گوشواره‌های بزرگ و چشمگیر بپوشید که بلندی‌شان تا شانه می‌رسد. از آنجایی که یقه لباس شما جلب‌توجه می‌کند، مهم‌ترین طلا و جواهرات را در قسمت سینه و سر داشته باشید تا بهتر به چشم بیایند اما از پوشیدن انگشترهای ظریف هم غافل نشوید.

اگر یقه لباس عروس شما یقه هفت است، می‌توانید گردنبند بلند یا پلاک داشته باشید و حتی می‌توانید یک گردنبند کوتاه هم به آن اضافه کنید.

اگر یقه لباس عروس قایقی است، بهتر است که گردنبند را کنار بگذارید و یک گوشواره آویز بلند و شیک انتخاب کنید.

یک نکته مهم در انتخاب طلا و جواهرات، آرایش موی شماست. اگر قرار است که موی باز داشته باشید، در انتخاب گوشواره و گردنبند دقت کنید. شاید مجبور باشید که گوشواره آویز انتخاب نکنید چرا که احتمالاً زیر موی باز مزاحمت ایجاد می‌کند و دیده هم نمی‌شود!

 

 

  • آیا وقت احساساتی شدن است؟

طلا و جواهرات می‌توانند یک قطعه خاص و احساسی برای بسیاری از عروس‌ها باشند که ممکن است به‌صورت نسل به نسل به آن‌ها منتقل شده باشد.

پس نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که طلا و جواهراتی بپوشید که مفهوم احساسی برای شما و روز عروسی شما دارند. این بهترین و خاص‌ترین راه است تا یک طلا و جواهر یادگاری را در استایل روز عروسی خود جای دهید تا کسی را که برای شما اهمیت دارد در جشن عروسی خود به یاد بیاورید.

حتی اگر شما فردی هستید که معمولاً طلا و جواهرات نمی‌پوشید، جشن عروسی بهانه خوبی است تا طلا و جواهری انتخاب کنید که برای همیشه خاطره روز عروسی را برای شما زنده کنند.

  • آیا باید راحت باشند؟

آخرین سؤال که باید در هنگام انتخاب طلا و جواهرات در نظر بگیرید شاید به نظر خسته‌کننده باشد اما احتمالاً مهم‌ترین سؤال است: آیا طلا و جواهری که انتخاب می‌کنید، راحت هم هست؟ منظور ما از راحت، ساده نیست بلکه با توجه به شرایط روز عروسی و موقعیت‌هایی که شما باید داشته باشید، آیا برای استفاده راحت هستند؟ برای اینکه، چیزی آزاردهنده‌تر از پوشیدن یک گردنبند نیست که بیش‌ازاندازه تنگ یا زبر باشد یا حتی بدتر اینکه قفل گردنبند در جای خود ثابت نماند و شما مجبور باشید هر 20 دقیقه گردنبند را بچرخانید! پس اطمینان حاصل کنید که طلا و جواهراتی را انتخاب می‌کنید که هم ظاهراً و هم واقعاً برای روز عروسی راحت هستند.

شما مجبور نیستید که طلا و جواهراتی بپوشید که در هنگام سکون شما بسیار چشمگیر و ترندی هستند اما در هنگام حرکت و رقص، گره می‌خورند و یا پوست شما را اذیت می‌کنند. توجه داشته باشید که قرار است شما عکس‌هایی شاد و خوشحال در روز عروسی خود ثبت کنید نه اینکه درگیر جداکردن گوشواره از لباس یا تور عروس خود باشید!

پس از آنکه تصمیم نهایی خود برای طلا و جواهرات را گرفتید، یک لحظه تامل کنید و مطمئن شوید که طلا و جواهرات شما راحت هستند. سپس شما آماده‌اید که طلا و جواهرات خود را خریداری کنید!

اطلاعات فنی طلا و جواهرات

اگر تنها یک چیز وجود دارد که سال‌ها پس از جشن عروسی دوام خواهد داشت، البته به جر ازدواج شما، طلا و جواهراتی هستند که شما برای جشن عروسی خود انتخاب می‌کنید. برای همین مهم است که در هنگام خرید، دانش کافی در مورد المنت‌های ثابت و مهم طلا و جواهرات داشته باشید. در ادامه مقاله یک اشاره کوتاه به اطلاعات فنی طلا و جواهرات مانند گزینه‌های سنگ و فلز می‌کنیم تا با دانش بیشتری برای خرید اقدام کنید.

سنگ‌های قیمتی

تنها 4 نوع جواهر وجود دارند که سنگ قیمتی محسوب می‌شوند: الماس، زمرد، یاقوت و یاقوت کبود! سنگ‌هایی مانند توپاز و گارنت سنگ‌های نیمه قیمتی هستند و قیمت کمتری دارند. البته بسیاری از جواهرشناسان این تقسیم‌بندی را معتبر نمی‌دانند از آنجایی که بسیاری از سنگ‌ها مانند اوپال سیاه، گوشنیت سرخ و یشم بسیار کمیاب هستند و در حراجی‌ها قیمت بیشتری نسبت به سنگ‌های قیمتی دارند.

 

 

زمرد، یاقوت و یاقوت کبود سیستم درجه‌بندی دقیقی ندارند اما یک جواهرشناس می‌تواند ارزش سنگ را بر اساس 4 کیفیت متفاوت اندازه‌گیری کند: اصالت، رنگ، شفافیت و نحوه آماده‌سازی سنگ که اگر با حرارت، روغن و رزین روی سنگ کار شده تا ظاهر بهتری داشته باشد.

سنگ‌های قیمتی باید به‌صورت جداگانه و در جعبه اصلی خود نگه‌داری شوند تا صدمه‌ای به آن‌ها وارد نشود. علاوه بر آن‌ها، سنگ‌های نرم مانند مروارید هم ممکن است که در تماس با سایر طلا و جواهرات خش بیفتند.

الماس

خرید یک جواهر الماس با معرفی سیستم 4C در اواسط قرن بیستم بسیار راحت‌تر شد. این سیستم یک درجه یا گِرید برای 4 کیفیت متفاوت در الماس در نظر می‌گیرد: برش، شفافیت، رنگ و قیراط! باوجودی که این سیستم می‌تواند یک معیار برای اندازه‌گیری ارزش الماس باشد اما به یاد داشته باشید که طراحی جواهرات تابع ترندها هستند. برای انتخاب یک قطعه جواهر الماس که همیشگی است، باید یک انتخاب کلاسیک انجام دهید به‌جای اینکه مد سال را انتخاب کنید! مثلاً یک الماس سولیتر گرد همیشه مد هست و خواهد بود!

فلزات گران‌بها

پلاتینیوم و طلا هنوز هم محبوب‌ترین فلز انتخابی برای جواهرات هستند. برای اینکه مقاومت و ماندگاری بیشتری نسبت به سایر فلزات گران‌بها مانند نقره دارند و فلزات هر چه قوی‌تر باشند به‌احتمال زیاد برای نسل‌های بیشتری باقی می‌مانند.

پلاتینیوم یک فلز کمیاب است و برای قالب‌گیری و شکل دادن سنگین‌تر و سفت‌تر است که باعث می‌شود قیمت بیشتری نسبت به طلا داشته باشد.

از طرف دیگر، گران‌ترین طلا ممکن است برای جواهرنشان شدن بسیار نرم باشد که منجر به خش و فرو رفتگی می‌شود. دلیلش هم این است که طلای خالص عیار 24 بسیار نرم‌تر از طلایی است که با فلزات دیگر مانند مس و روی ترکیب شده است. طلای 18 عیار احتمالاً بهترین گزینه برای استفاده در جواهرات است.

قرار دادن یک سنگ قیمتی مانند الماس بر روی آلیاژ طلا یا پلاتینیوم به شما اطمینان می‌دهد که این قطعه جواهر شما می‌تواند روزی به نسل بعد منتقل شود.

ترندهای سال جدید

گذشته از اطلاعات فنی، احتمالاً تمایل دارید که از ترندهای روز هم مطلع شوید. برای اینکه با گذشت هر سال، ترندهای جدیدی در دنیای طلا و جواهرات جشن عروسی می‌آیند و می‌روند. برای همین، ما به معرفی دو ترند جدید و محبوب در سال جدید می‌پردازیم:

1-گوشواره‌های درشت و چشمگیر

با وجودی که در چند سال گذشته طلا و جواهرات نسبت به لباس عروس ترند کمتری داشتند اما امسال در دنیای ترندهای عروسی کاملاً پیشتاز هستند. گوشواره‌های خاص و چشمگیر که آویز هستند یا سایز درشت دارند، در حال حاضر در بین عروس‌های دنیا انتخاب اول هستند و توجه زیادی جلب می‌کنند.

 

 

2-مروارید

مروارید یک جواهر کلاسیک است اما همیشه ترند جشن عروسی نبوده است. با این حال در سال 2019، به نظر می‌آید که مروارید جایگاه خود را در ترندهای جشن عروسی پیدا کرده است. مروارید نه تنها در روی لباس عروس و تور عروس کار می‌شود بلکه به‌صورت جواهر هم پوشیده می‌شود که یک بازگشت مدرن برای این جواهر قدیمی است.

کلام آخر

انتخاب طلا و جواهرات، استایل و شخصیت عروس را نمایان می‌کند و علاوه بر اینکه اکسسوری او محسوب می‌شوند، سرمایه خوبی برای شروع یک زندگی مشترک هم هستند که می‌توانند به نسل آینده هم هدیه داده شوند. پس در انتخاب طلا و جواهرات جشن عروسی، علاوه بر استایل و زیبایی به کیفیت کار هم توجه کنید.

 

 

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
Ok