عروسیتـــ | راهنمای جامع خدمات عروسی

 

 

تاریخچه حلقه نامزدی

حلقه نامزدی به همراه درخواست ازدواج ارائه می‌شود تا نمادی از قول گرفته‌شده برای ازدواج باشد و سمبل تعهد دائمی است، تعهدی که دو انسان را در کنار هم و وفادار به هم نگه می‌دارد. حلقه نامزدی یک نقش اجتماعی هم بازی می‌کند تا دیگران آگاه باشند که صاحب حلقه در تعهد به یک نفر است که در واقع نوعی احترام گذاشتن به حریم دیگران است!

به گفته بعضی‌ها، الماس شاید بهترین دوست یک زن باشد اما به گواه تاریخ حلقه نامزدی، همیشه هم این‌طور نبوده است!

درخواست ازدواج و ارائه یک حلقه نامزدی شاید یکی از رفتارهای بسیار رمانتیک در دنیا باشد اما این رسم شیرین، در گذشته با رسم امروزی تفاوت بسیار داشته است. تاریخچه حلقه نامزدی همیشه شامل یک الماس براق نبود، در واقع حلقه نامزدی تا چند قرن پیش یک هدف کاملاً کاربردی داشت که شاید تعجب کنید اگر در مورد جنبه غیر احساساتی و غیر رمانتیک حلقه نامزدی بیشتر بدانید!

در این مقاله، ما یک نگاه کوتاه به تاریخچه حلقه نامزدی می‌اندازیم تا شما را با جنبه‌های متفاوت این رسم دیرینه آشنا کنیم.

  • حلقه نامزدی همیشه در دست چپ پوشیده می‌شد.

ابتدایی‌ترین تاریخ حلقه نامزدی خیلی رمانتیک است که به مصر باستان بازمی‌گردد هنگامی‌که یک حلقه بین عاشق و معشوق ردوبدل می‌شد تا رابطه جاودانی آن‌ها را نشان دهد. در آن زمان، جشن عروسی به صورتی که ما می‌شناسیم، وجود نداشت. مصری‌های باستان باور داشتند که شکل گرد یا حلقه که ابتدا و انتها ندارد سمبل عشق بی‌انتهای یک مرد و یک زن است. حلقه‌ها از شاخه نازک یا نی بافته می‌شدند و در انگشت چهارم دست چپ پوشیده می‌شدند چراکه مصری‌ها معتقد بودند که رگ خاصی در این انگشت وجود دارد که مستقیماً به قلب متصل است. با وجودی که از آن زمان، تاریخ ابهام‌زدایی شده است، اما باید بابت شناسایی انگشت حلقه از مصری‌ها تشکر کرد؟!

البته با نگاه دقیق‌تر به تاریخ، متوجه می‌شویم که رسم پوشیدن حلقه در انگشت چهارم دست چپ در واقع یک رسم دیرین در ایران عزیز خودمان است. در دوران زرتشتی و امپراتوری پارس یا هخامنشی و از همه مهم‌تر در نماد فروهر به‌وضوح دیده می‌شود که یک حلقه در دست چپ نماد وجود دارد که سمبلی از تعهد جاودانی است که در مراسم ازدواج هم از آن به‌عنوان نشانی از تعهد جاودانی عروس و داماد استفاده می‌شده است.

 

 

  • حلقه نامزدی نشانی از موقعیت اجتماعی بود.

امروزه ازدواج یک تصمیم دوطرفه بین دو انسان است که عاشق هم هستند اما پوشیده نیست که ازدواج معنای کاملاً متفاوتی در هزاران سال گذشته داشت. در روم باستان، ازدواج به‌عنوان یک مبادله تجاری بین دو خانواده انجام می‌شد و رومی‌ها اولین کسانی بودند که از حلقه ازدواج به‌عنوان یک قرارداد قانونی استفاده کردند. جای تعجب نیست که آن‌ها اولین کسانی بودند که تک همسری، جهیزیه و طلاق را هم قانونی کردند.

در روم باستان، یک حلقه نامزدی یک نشان عمومی بود به این معنی که یک زن به شوهر خود تعلق داشت. حلقه‌های نامزدی از آهن ساخته می‌شدند و تقریباً تزییناتی هم نداشتند اما گاهی به عروس یک حلقه از طلا هدیه داده می‌شد تا در مکان‌های عمومی بپوشد تا ثروت شوهر خود را نشان دهد! حلقه‌های طلا معمولاً طرحی از دست‌های به هم گره‌خورده، کنده‌کاری اعلام نامزدی و یا نوشته‌های رمانتیک داشتند.

  • حلقه نامزدی مدرکی برای وفاداری بود.

این بخش تاریخ حلقه‌ نامزدی ناراحت‌کننده است! در دوره رنسانس «حلقه‌های معما» یک راه راحت برای شوهران بودند تا بدانند که آیا همسران آن‌ها خیانت کرده‌اند؟! این حلقه‌ها تعدادی قطعه درهم پیچیده داشتند که یک حلقه واحد را تشکیل می‌دادند. می‌گویند که آن‌ها به‌قدری سخت و پیچیده بودند که اگر زنی می‌خواست حلقه را از انگشت خود درآورد دیگر نمی‌توانست آن را به‌درستی در انگشت خود قرار دهد و در این صورت شوهر او می‌فهمید که زن خیانت کرده است!

نوع دیگری از حلقه‌های نامزدی زمان رنسانس، رویکرد مهربانانه‌تری دارد. این حلقه از 2 یا 3 بخش تشکیل می‌شد که به‌صورت جداگانه توسط عروس، داماد و یک شاهد در دوره نامزدی پوشیده می‌شدند. تزیینات هر حلقه بخشی از طراحی کلی بود که هنگامی‌که حلقه‌ها در کنار هم قرار می‌گرفتند، به‌صورت کامل دیده می‌شد. پس‌ازاینکه مراسم عروسی انجام می‌شد، حلقه‌ها به هم گره می‌خورند و توسط عروس پوشیده می‌شدند.

  • حلقه نامزدی نمادی از دوره زمانی بود.

مردم دوران ویکتوریای انگلیس احساساتی بودند و رویکرد بسیار ظریف‌تری برای طراحی حلقه نامزدی خود داشتند. استایل‌های متداول شامل سیم کاری‌ها و کنده‌کاری‌های ظریف به شکل قلب و گل و استفاده از سنگ‌های قیمتی رنگی بودند. پس‌ازاینکه پرنس آلبرت با یک حلقه به شکل مار که سری از زمرد داشت، از ملکه ویکتوریا خواستگاری کرد، حلقه‌های نامزدی به شکل مار هم بسیار ترندی شدند.

اگر تا اینجا فکر می‌کنید که الماس چگونه در تاریخ حلقه نامزدی قرار گرفت، بدانید که دوران ویکتوریا سهم عمده‌ای در این سنت داشته است. این جواهر گران‌قیمت در آن زمان هم موردعلاقه ثروتمندان بود اما در دوره محبوبیت (غارت) الماس در اواسط قرن 19 میلادی، در دسترس طبقات متوسط هم قرار گرفت. الماس‌ها معمولاً به‌صورت خوشه‌ای قرار می‌گرفتند و بر روی فلز نقره قرار داده می‌شدند، ترندی که تا ابتدای قرن 20 هم ادامه پیدا کرد. در سال 1886 شرکت تیفانی استایل معروف خود را به بازار عرضه کرد که شامل یک الماس سولیتر بر روی یک حلقه ساده پلاتینیوم بود.

 

 

  • الماس همیشه محبوب نبود.

حتی پس از دوران ویکتوریا، الماس هنوز هم رسم جدیدی در تاریخ حلقه ازدواج است. الماس محبوبیت خود را در دوران بحران اقتصادی بزرگ و جنگ جهانی دوم از دست داد برای اینکه هزینه زیادی داشت و در دسترس نبود. بسیاری از حلقه‌های نامزدی در دهه‌های 30 و 40 شامل سنگ‌های مقرون‌به‌صرفه‌تر یا الماس‌های قدیمی بودند که از جواهرات قدیمی برداشته و استفاده می‌شدند. حلقه طلا هم در این زمان محبوب شد ازآنجایی‌که پلاتینیوم برای استفاده نظامی در دوران جنگ ذخیره می‌شد.

الماس به‌صورت بین‌المللی در دهه 50 دوباره محبوب شد پس‌ازاینکه یک شرکت به نام دِبیرز یک کمپین تبلیغاتی به راه انداخت که ادعا می‌کرد: «الماس جاودانه است» و این‌گونه بود که برای همیشه تاریخ حلقه نامزدی را به آنچه ما امروز می‌شناسیم، تغییر داد. این کمپین قصد داشت تا مردها را قانع کند که الماس تنها سنگ قیمتی است که به‌اندازه کافی خاص است تا عشق آن‌ها به یک زن را ثابت کند و البته کمپین موفق هم شد! مطابق یک تحقیق، پس از 70 سال از کمپین نامبرده، تقریباً 74 درصد حلقه‌های نامزدی شامل الماس هستند!

  • حلقه‌ نامزدی به‌صورت مداوم در حال تغییر و توسعه است.

با وجودی که اکثریت زوج‌های مدرن هنوز هم سنت داشتن یک حلقه نامزدی را دنبال می‌کنند، اما به شیوه‌هایی این کار را انجام می‌دهند که از همیشه متفاوت‌تر است؛ تقریباً 20 درصد زوج‌های هزاره، قبل از خواستگاری با هم برای خرید یک حلقه نامزدی اقدام می‌کنند و یکی از هر 3 زوج، عکس حلقه موردعلاقه خود را قبل از خرید به نامزد خود نشان می‌دهد. بسیاری از زوج‌ها حتی با هم حلقه نامزدی را طراحی می‌کنند که هم رمانتیک است و هم کاربردی (که احتمالاً رومی‌ها را خوشحال خواهد کرد)! امروزه، هیچ نوع حلقه ازدواجی وجود ندارد که در این صنعت از بقیه محبوب‌تر باشد در عوض ترندها هستند که بازی را به جلو پیش می‌برند. ترندهایی مانند استایل سولیتر مینیمالیست، حلقه‌های بوهو و خاص و یا استایل قدیمی و کلاسیک بسیار محبوب و پیشتاز هستند.

کلام آخر

تاریخ حلقه نامزدی بخشی از تاریخ بشریت است و شما هم که در حال انتخاب حلقه نامزدی خود هستید، به این تاریخ می‌پیوندید پس سهم خود را ادا کنید و یک طرح نو دراندازید!

 

 

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
Ok