عروسیتـــ | راهنمای جامع خدمات عروسی

 

 

 

متداول‌ترین تزئینات لباس عروس

لباس عروس علاوه بر رنگ سفید، بابت تزییناتی که دارد هم جلب‌توجه می‌کند. تزیینات در واقع جزییات ظریفی هستند که جلوه‌های دیداری هدفمند ایجاد می‌کنند تا یک لباس عروس سفید ساده به یک لباس باشکوه و گران‌قیمت و یا یک لباس هیپی و راحت و شاید یک لباس مدرن و شیک تبدیل شود.

اگر لباس عروس رؤیایی خود را پیدا کرده‌اید، می‌توانید به تزئینات آن فکر کنید و جزئیات نهایی را اعمال کنید. این جزئیات، بلافاصله لباس عروس شمارا زیباتر می‌کنند و آن را از یک لباس عروس که فقط دوست دارید به یک لباس عروس منحصربه‌فرد و شخصی برای شما تبدیل می‌کنند.

تزئینات لباس عروس فقط برای زیبایی نیستند بلکه می‌توانند کاربردی هم باشند مثلاً تزئیناتی مانند لبه‌دوزی‌ها یک ظاهر آراسته و مرتب به لباس عروس شما می‌دهند و در واقع کار را تمام می‌کنند. ترندی هم که در لباس‌های عروس زیاد دیده می‌شود، انتخاب پارچه‌های تور نازک است که توسط تزئینات کار شده در قسمت‌های حساس، هم پوشش لازم ایجاد می‌شود و هم وقار مناسبی برای لباس عروس فراهم می‌شود.

در طول تاریخ هم عروس‌ها از انواع تزیینات برای لباس عروس خود استفاده کرده‌اند مثلاً ملکه ویکتوریای انگلیس در قرن 19، از شکوفه‌های تازه پرتقال برای لباس عروس سفید خود استفاده کرد و پس‌ازآن، افزودن تزیینات به لباس عروس، ملاک ثروت محسوب می‌شد!

باوجودی که تزئینات لباس عروس واجب نیست اما مانند سس شکلاتی روی بستنی می‌ماند که آن را کامل می‌کند. عروس باید بداند که چه گزینه‌هایی در دسترس است تا لباس عروس خود را شخصی‌تر کند؛ اما بدون توجه به اینکه شما چه نوع تزییناتی را انتخاب می‌کنید، به خاطر داشته باشید که تزیینات لباس عروس باید توجه را به بهترین و زیباترین بخش شما جلب کند بدون اینکه شما و لباس شمارا تحت‌فشار قرار دهد!

در این مقاله، ما 10 تزئین متداول برای لباس عروس را به شما معرفی می‌کنیم تا با دانش کافی انتخاب کنید.

  1. گیپور دوزی

گیپورها تکه‌هایی از پارچه گیپور هستند که در شکل‌های متفاوت مانند گل یا مارپیچ برش زده شده‌اند و به‌صورت جداگانه روی لباس عروس دوخته می‌شوند. اگر گیپورها را در مکان مناسب مانند لبه یک یقه‌باز، یقه پشت لباس یا دامن چین‌دار قرار دهید، عمق و لایه بیشتری به لباس عروس اضافه می‌شود. بیشتر گیپورهای لبه‌دوزی، سفیدرنگ هستند و معمولاً در روی پارچه توری، نازک و بی‌رنگ لباس عروس دوخته می‌شوند اما اگر شما ظاهر دیگری را می‌پسندید، می‌توانید با طراح لباس عروس خود مشورت کنید تا گزینه‌های در دسترس برای لباس عروس خود را بررسی کنید.

 

 

  1. سنگ دوزی

اگر شما ظاهر یک لباس عروس سنگ دوزی شده را دوست دارید، گزینه‌های زیادی در دسترس شماست. سنگ‌های شیشه‌ای و کریستال‌ها محبوب‌ترین گزینه برای تزئین لباس عروس هستند و در شکل‌ها و سایزهای متفاوت ارائه می‌شوند تا خیاط شما با استفاده از سنگ‌ها بتواند یک ظاهر ظریف یا پیچیده مطابق سلیقه شما ایجاد کند. برای ایجاد جزییات کوچک، سنگ‌ها را در نواحی مانند دور یقه یا سینه در نظر بگیرید اما اگر یک ظاهر باشکوه می‌خواهید، یک لباس کاملاً سنگ دوزی شده به شما اطمینان می‌دهد که در روز عروسی همه توجه را به خود جلب می‌کنید!

سنگ‌های سفید یک زمینه ظریف ایجاد می‌کنند اما عروسی که در جستجوی جسارت و تفاوت است، از سنگ‌های رنگی استفاده می‌کند که با پالت رنگی عروسی هم هماهنگ است. سنگ دوزی معمولاً به‌صورت فشرده انجام می‌شود تا شکل‌های معنی‌دار مانند گل و برگ یا المنت‌های دیگر ایجاد شود.

کریستال‌ها صیقلی هستند و نور را به‌خوبی منعکس می‌کنند. کریستال‌های شفاف عمق بیشتری برای یک لباس عروس سفید ایجاد می‌کنند اما کریستال‌هایی که انعکاس رنگی دارند بدون جلب‌توجه بیش‌ازاندازه، می‌توانند لایه‌ای رنگی به لباس عروس اضافه کنند و با توجه به شفاف بودنشان، جایگزین خوبی برای سنگ‌های رنگی هستند.

جواهرات مصنوعی هم کریستال‌هایی هستند که معمولاً بر روی سینه یا تور عروس اضافه می‌شوند تا وزن و ارزش دیداری بیشتری به پارچه توری اضافه کنند. جواهرات مصنوعی معمولاً بافاصله به پارچه چسبیده می‌شوند اما می‌توانند در کنارهم یک فرم را هم تشکیل دهند.

  1. پولک ‌دوزی

برخی از عروس‌ها از پولک‌ها می‌ترسند اما دلیلی برای ترس وجود ندارد! این دیسک‌های براق به لباس عروس شما درخشش رنگین‌کمانی اضافه می‌کنند که اگر شما بخواهید تبدیل به یک نورافشانی می‌شود؟! اما مقدار کافی پولک می‌تواند به لباس شما کمک کند تا در هنگام حرکت شما در جشن عروسی یک درخشش مناسب ایجاد کند.

برخی از پولک‌های بزرگ‌تر هم به‌صورت آویز دوخته می‌شوند تا علاوه بر درخشش، حرکت هم ایجاد کنند.

  1. لبه‌دوزی

اگر لباس عروس شما به نظر ناقص و نامرتب می‌آید، شاید باید یک لبه ایجاد کنید تا احساس کامل بودنی را که به دنبالش هستید، به لباس عروس شما بدهد. این لبه‌های تزییناتی معمولاً به شکل موج‌دار، حلزونی، گل و بافت هستند و علاوه بر لباس، در حاشیه تور عروس هم دوخته می‌شوند.

  1. مروارید دوزی

مشابه سنگ دوزی، مرواریدها به لباس عروس دوخته می‌شوند تا جزییات و عمق بیشتری ایجاد کنند. فارغ از اینکه شما مروارید طبیعی یا مصنوعی انتخاب می‌کنید که شکل گرد یا نامنظم (باروک) دارند، المنت‌های مرواریدی برای روی سینه لباس عروس خیلی زیبا به نظر می‌آیند. آن‌ها گزینه خوبی برای دکمه‌های کلاسیک هم هستند.

 

 

  1. ریشه دوزی

اگر یک تکه پارچه را به الیاف‌های ظریف برش بزنید، ریشه به دست می‌آید. عروس‌هایی که استایل بوهو و هیپی را دوست دارند، ریشه دوزی را به آستین‌ها یا دنباله دامن لباس عروس خود اضافه می‌کنند که حرکت ایجاد کنند. ریشه دوزی اگر در تمام لباس عروس کار شود، استایل دهه 20 میلادی را به خاطرها می‌آورد.

  1. روبان دوزی

اگر پشت لباس عروس شما به یک فاکتور چشم‌گیر احتیاج دارد، دوختن روبان به‌صورت یک پاپیون را در نظر بگیرید. این المنت زنانه که در رنگ‌ها و جنس‌های متفاوت کار می‌شود، به‌خوبی به‌جای کمربند هم در اطراف کمر لباس عروس گره می‌خورد.

  1. سوزن‌دوزی

سوزن‌دوزی لباس عروس شمارا کلاسیک‌تر جلوه می‌دهد که اگر با دست انجام‌شده باشد، کاری منحصربه‌فرد خواهد بود و اگر با ماشین انجام‌شده باشد، ظاهر تمیز و یکدستی ایجاد می‌کند.

  1. گل‌دوزی

رزهای 3 بعدی پارچه‌ای که از روی گل‌های طبیعی نمونه‌برداری شده‌اند، می‌توانند به لباس عروس متصل شوند تا ظاهرهای متفاوتی ایجاد کنند. سایز، شکل و رنگ گل‌ها می‌تواند تأثیر دیداری گل‌ها را تغییر دهد؛ مثلاً یک رز بزرگ در روی شانه، یک استایل قدیمی و کلاسیک ایجاد می‌کند درحالی‌که تعدادی رز کوچک در روی کمر، یک ظاهر مدرن و شیک به وجود می‌آورد.

  • دکمه‌دوزی

دکمه‌ها فارغ از اینکه کاربردی هستند یا فقط دکوری، جزییات زیادی برای یک لباس عروس ایجاد می‌کنند. دکمه‌ها ممکن است پوشش پارچه‌ای داشته باشند یا شکل و رنگ خاص داشته باشند تا توجه بیشتری جلب کنند. دکمه‌ها معمولاً در پشت لباس عروس استفاده می‌شوند حتی اگر فقط دکوراتیو باشند.

 

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
Ok