عروسیتـــ | راهنمای جامع خدمات عروسی

راهنمای کامل لباس مهمانان در جشن عروسی

جشن عروسی مانند یک ارکستر است که همه اجزایش باید با هم هماهنگ باشند تا دلپذیر شود. مهمانان جشن عروسی هم بخشی از این ارکستر هستند که باید با استایل کلی جشن عروسی ست شوند. درست حدس زدید، رهبر این ارکستر کسی جز عروس و داماد نیست!

اما به دست آمدن این هماهنگی کار راحتی نیست. اگر در جشن عروسی‌های زیادی شرکت نکرده‌اید شاید ندانید کدام استایل لباس مناسب است و اگر در جشن عروسی‌های زیادی شرکت کرده‌اید احتمالاً درجه رسمیت لباس در هرکدام متفاوت بوده است و حتی اگر نبود، احتمالاً ترجیح می‌دهید که همان لباس را در هر جشن عروسی نپوشید!

قبل از اینکه نگران شوید و با اضطراب در کمد در جستجوی لباس بگردید و یا بدتر اینکه با عجله خرید کنید، این مقاله را کامل بخوانید. اگر تمایل دارید که مفهوم استایل‌های متداول جشن عروسی را درک کنید یا فقط در جستجوی ایده‌های جدید برای متنوع کردن ظاهر خود هستید، در مقاله مناسبی فرود آمده‌اید!

برای معرفی اصول ابتدایی لباس مهمانان در جشن عروسی و پیشنهاد لباس مناسب، توصیه‌های تعدادی از استایلیست‌های معتبر دنیا را جمع‌آوری کرده‌ایم تا هم اصطلاحات متداول را برایتان تعریف کنند و هم آماده شدن برای جشن عروسی را برایتان راحت کنند.

در این مقاله، در مورد کراوات سفید، کراوات مشکی، کژوال و استایل‌های دیگر لباس مهمانان در جشن عروسی یاد می‌گیرد. به خاطر داشته باشید که این مقاله شاید همه‌چیز را پوشش ندهد اما این قوانین نقطه شروع خوبی هستند. لباس مورد انتظار از شما در هر جشن عروسی بر اساس شرایط همان مراسم متفاوت است که این شرایط شامل فصل، ساعت، مکان جشن عروسی و سلیقه عروس و داماد است اما فقط محدود به این‌ها نیست.

با وجودی که همیشه می‌توانید با یک مشاور استایل حرفه‌ای مشاوره کنید ما پیشنهاد می‌کنیم در صورت امکان به سراغ منبع اصلی یعنی عروس و داماد بروید. برخی از عروس و دامادها جزییات کامل استایل درخواستی را در کارت دعوت یا وب‌سایت جشن عروسی اعلام می‌کنند. اگر عروس و داماد شما این کار را نکرده‌اند، بهتر است از خودشان مستقیماً سؤال کنید تا استایلشان را تایید کنند.

  • کراوات سفید (بسیار رسمی)

کراوات سفید رسمی‌ترین استایل ممکن است و در این روزها خیلی متداول نیست اما اگر احیاناً به مراسمی با این ویژگی دعوت شدید لباس مناسب پوشیدن اجباری است!

برای آقایان، دستور لباس پوشیدن بسیار محدود و مشخص است: یک کت مشکی تاکسیدو، یک جلیقه سفید، یک پیراهن رسمی سفید و دستکش‌های سفید (فقط اگر احساس دراماتیک بودن دارید) که معمولاً فقط در هنگام سرو شام درآورده می‌شوند. برای کفش هم قطعاً کفش اپرا یا پامپ مشکی بپوشید.

برای خانم‌ها، عقاید متفاوتی وجود دارد اما امن‌ترین راه پوشیدن یک پیراهن رسمی بلند است فقط یادتان باشد تا سایز لباستان را در نظر بگیرید برای اینکه پیراهن‌های بزرگ و پف‌دار هنگام نشستن مشکل‌ساز هستند. کفش هم پاشنه‌دارش ترجیح داده می‌شود اما مطمئن شوید که با پاشنه بلند راحت هستید در غیر این صورت پوشیدن کفش پاشنه‌کوتاه بهتر از افتادن و سر خوردن در تمام روز است.

  • کراوات مشکی

لباس شب مناسب‌ترین لباس این استایل است. برای مردها، تاکسیدوی تیره، یک پیراهن سفید، یک پاپیون هم‌رنگ و یک کمربند پارچه‌ای مناسب است و بند شلوار هم انتخابی است. کفش‌های رسمی مانند آکسفورد هم گزینه مناسب هستند.

زن‌ها می‌توانند یا یک پیراهن بلند یا یک پیراهن کوتاه رسمی بپوشند. کفش پاشنه‌دار باز هم در اولویت است.

  • کراوات مشکی انتخابی

آقایان اگر شک داشتید استایل کراوات مشکی بپوشید اما اگر ترجیح می‌دهید می‌توانید استایلتان را کمی کژوال کنید. می‌توانید به جای تاکسیدو یک کت‌وشلوار تیره بپوشید و پاپیون را هم با یک کراوات رسمی عوض کنید.

برای زن‌ها انتخاب یک پیراهن کوتاه شیک ایده‌آل است. اگر دو تکه اما رسمی بود هم مجاز است. کفش می‌تواند بیش از اینکه رسمی باشد جالب باشد!

  • کراوات مشکی خلاق

این استایل خیلی متداول نیست اما اگر احیاناً با آن مواجه شدید، موارد زیر را رعایت کنید.

برای یک آقا، این استایل به معنی جذابیت بیشتر است که یعنی می‌توانید اکسسوری‌هایی که شخصیت شما را نمایش می‌دهند بپوشید مثلاً کراوات‌های منحصربه‌فرد، سوزن سر آستین خاص و حتی جوراب‌های جالب رنگی یا ژاکت با طرح و پارچه خاص انتخاب کنید.

ایده اصلی برای زن‌ها هم صادق است. خودتان را کمتر جدی بگیرید و با ظاهرتان بازی کنید. جواهرات چشمگیر، کفش و کیف‌های منحصربه‌فرد همه مجاز هستند اما یادتان باشد که همه این‌ها باید راحت باشند.

  • شبه رسمی

نام این استایل گویای همه‌چیز است. در طیف استایل‌های جشن عروسی، شبه رسمی در جایی بین رسمی و کژوال شیک قرار می‌گیرد که مراسم لزوما چیدمان نشسته ندارد. رنگ لباس‌ها معمولاً تیره است.

کت آقایان می‌تواند بدون کراوات باشد اما پیراهن و کفش هنوز رسمی هستند.

لباس خانم‌ها نسبتاً رسمی است؛ اما انعطاف زیادی دارد. لباس کوتاه تا زانو یا دو تکه رسمی همیشه برای این استایل مناسب هستند فقط مراقب باشید که خیلی کوتاه نپوشید!

  • کژوال شیک

این استایل گزینه‌های فراوانی به شما می‌دهد فقط یادتان باشد که باید ظاهرتان را شیک اما راحت نگه دارید تا برای مکان جشن عروسی که معمولاً در تالارهای شیک اما نه چندان باشکوه برگزار می‌شود مناسب باشید.

آقایان می‌توانند کت‌وشلوارهای کتانی با پیراهن رسمی بدون کراوات بپوشند که با یک جفت کفش رسمی ست شده‌اند.

خانم‌ها به جای پیراهن‌های پف‌دار و با شکوه، یک پیراهن مشکی ساده کوتاه بپوشید اما دامن کوتاه با یک بلوز زیبا هم مناسب است. بابت کفش هم صندل‌های رسمی یا حتی پاشنه‌های یک تکه هم مناسب هستند.

  • کژوال

ظاهر کژوال واقعاً متنوع است و به زمان و مکان جشن عروسی بستگی دارد. این استایل معمولاً در فضاهای باز و باغ‌ها اجرا می‌شود که به شما اجازه می‌دهد لباس راحتی بپوشید که در عین حال شیک است!

در رسمی‌ترین حالت شامل یک کت اسپرت است. دکمه‌های باز، ژاکت‌ و شلوار راحت مانند خاکی معمولاً پذیرفته هستند اما در غیر رسمی‌ترین حالت مردها حتی تی‌شرت پولو و شلوارک هم می‌پوشند! در همه این حالات کفش کمترین محدودیت را دارد و حتی می‌توانید کفش کالج بپوشید!

خانم‌ها می‌توانند پیراهن‌های کژوال‌تر بارنگ‌های متنوع بپوشند که با کفش‌های غیر رسمی مانند صندل یا بدون پاشنه ست می‌شود. معمولاً شلوار رسمی با یک تاپ شیک هم پذیرفته است.

  • سنتی

در برخی موارد، در استایل سنتی ممکن است از شما خواسته شود تا ظاهر خودتان را با فرهنگ خاصی هماهنگ کنید؛ مثلاً اگر جشن عروسی استایل کردی دارد خانم‌ها باید پیراهن مخصوص کردی بپوشند. در این موارد حتماً تحقیق کنید و کمک بگیرید و لباس محترمانه بپوشید.

  • سفارشی

عروس و دامادهایی هستند که پالت رنگ جشن عروسی را در کارت دعوت ارسال می‌کنند و از مهمانان می‌خواهند تا مطابق این رنگ‌ها لباس بپوشند! برخی دیگر هم بورد پینترست آماده می‌کنند تا به مدعوین ایده و انگیزه بدهند!

مثلاً اگر جشن عروسی در شمال ایران برگزار شود و استایل کژوال شیک داشته باشد، شاید از مهمانان خواسته شود تا لباسی مناسب طبیعت رشت بپوشند که یعنی رنگ‌های شاد سبز و آبی ‌رنگ اصلی و ایده آل هستند!

نمونه دیگر شامل لباس تعطیلات است که مثلاً باید مناسب نوروز یا کریسمس باشد که طبیعتاً باید از المنت‌های معروف مانند رنگ فیروزه‌ای برای نوروز یا ترکیب رنگ سرمه‌ای، قرمز و سبز برای کریسمس استفاده کنید. طرح‌های بته‌جقه، کلاه و عصای پاپانوئل هم برای روی فابریک ایده خوبی هستند.

مراسم ساحلی هم نیاز به لباس ساحلی شیک دارد که به اندازه کافی برای جشن عروسی رسمی است؛ اما برای ساحل شنی هم مناسب است! برای مراسم ساحلی بهتر است لباس نازک اما ماکسی بپوشید چرا که بادهای ساحلی معمولاً برای لباس کوتاه مشکل‌ساز هستند!

هنگامی‌که با این درخواست‌های خلاقانه مواجه می‌شوید، با آغوش باز آن‌ها را بپذیرید و اگر شک داشتید کمک بگیرید.

  • مرموز

اگر اصلاً نمی‌دانید که چه توقعی از استایل لباس شما وجود دارد و نمی‌توانید از عروس و داماد هم پاسخ شفاف بگیرید، چند گزینه دارید!

می‌توانید به مکان جشن عروسی توجه کنید و مناسب آب‌وهوای آنجا لباس بپوشید؛ مثلاً اگر منطقه کوهستانی مانند کردستان است و هوا هنوز سرد است بهتر است لباس گرم و آستین‌بلند با پارچه ضخیم و بوت‌های مناسب شیک بپوشید اما اگر به منطقه‌ای گرم و تابستانی مانند خوزستان دعوت شده‌اید، لباس نازک نخی یا حریری که طراحی سنگین و جذبی هم ندارد با صندل‌های سبک رسمی مناسب هستند.

یا از سایر مهمان‌ها سؤال کنید که چه لباسی خواهند پوشید تا شما هم لباسی در همان استایل بپوشید و خیلی بی‌ربط نباشید.

اگر هم که از ساقدوش‌های عروس کسی را می‌شناسید، لباس او احتمالاً سرنخ‌هایی در مورد استایل جشن عروسی به شما می‌دهد!

کلام آخر

استایل جشن عروسی توسط عروس و داماد تعیین می‌شود و لباس و ظاهر مهمان‌ها هم بخشی از این استایل است. پس تا جایی که برایتان ممکن است به خواسته آن‌ها احترام بگذارید و همکاری کنید اما همیشه یادتان باشد که باید در لباس مهمانی راحت باشید تا خوش بگذرانید و حس و حال جشن عروسی را هم بهتر کنید!

 

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
Ok