عروسیتـــ | راهنمای جامع خدمات عروسی

اهمیت شخصیت در انتخاب همسر

حتماً برایتان پیش آمده که بگویید فلانی «مدل شما» نیست؟! منظور از این اصطلاح این است که طرف مقابل با شخصیت و روحیات شما سازگار نیست و هیچ جاذبه‌ای نسبت به او احساس نمی‌کنید. جالب است بدانید که این اصطلاح مورد تحقیق علمی قرار گرفته و نتیجه شگفت‌انگیزی داشته است!

اگر علاقه‌مندید که بیشتر در مورد این اصطلاح و تحقیق مرتبطش بدانید در این مقاله با ما همراه شوید.

طبیعی است که در انتخاب رابطه و همسر سلیقه خاص داشته باشید یعنی هرکسی «مدل شما» نباشد نه تنها از نظر جذابیت بدنی بلکه از نظر سازگاری احساسی و روانی. در هر حال، یک دلیلی وجود دارد که تشابهاتی در مردم پیدا می‌کنید که احتمال ایجاد یک رابطه را فراهم می‌کنند! همه افراد لزوماً تمایلی برای آشنایی و ایجاد رابطه با هم ندارند!

تحقیقات جدید از دانشگاه تورنتو درک جدیدی از این اصطلاح «مدل من بودن یا نبودن» ایجاد کرده است. با اجرای نظرسنجی شخصیتی از همسران فعلی و گذشته 300 نفر از شرکت‌کنندگان محققان قصد داشتند که بفهمند اگر مدل هم بودن واقعاً وجود دارد و جالب است که دریافتند وجود دارد و نامش را «یک زمینه تکراری در شخصیت روابط عاشقانه فردی» قرار دادند. این محققان همچنین سعی کردند بفهمند که آیا مردم فقط با افراد مشابه خودشان ارتباط برقرار می‌کنند یا نه اما متوجه شدند که این زمینه تکراری بسیار با آن عادت تفاوت دارد!

محققان معتقدند که این نتیجه‌گیری احتمالاً در حفظ رابطه‌ها کمک می‌کند. داشتن رابطه با افرادی که از نظر شخصیتی مشابه هستند به شما اجازه می‌دهد تا از اشتباهات گذشته یاد بگیرید و متوجه شوید چگونه در یک رابطه رفتار کنید.

شما چگونه می‌توانید از نتایج این تحقیق یاد بگیرید؟ در این مقاله بهترین توصیه‌های روانشناسان معتبر را در رابطه با این تحقیق جمع‌آوری کرده‌ایم تا رابطه خود را سالم و خوشحال نگه دارید.

  • خودتان را بشناسید.

یکی از بزرگ‌ترین منافع تشخیص مدل خودتان این است که درباره خودتان آگاه می‌شوید مثلاً چه چیزی شما را به سمت خود جذب می‌کند، زمینه تکراری روابطتان چیست، چه چیزی نتیجه می‌دهد و شاید در مورد روابط فعلی هم نکته‌هایی را برایتان روشن کند.

این درک و آگاهی مخصوصاً در مسیر رشد مهم است تا خودتان را اصلاح کنید. اگر مطابق نتایج این تحقیق همه ما یک مدل مشخص داریم که به سمت آن گرایش داریم در این صورت قادرید مدل خود را به محض دیدن تشخیص دهید و حتی می‌توانید در هنگام استفاده از آَپ های زوج یابی، افراد را با توجه به مدل فیلتر کنید یا وقتی که در زندگی روزانه بیرون هستید و با مردم مواجه می‌شوید فقط مدلتان را پیدا کنید؟!

به یاد داشته باشید که طولانی‌ترین و نزدیک‌ترین رابطه در زندگی با خودتان است و در نهایت تنها رابطه غالب در زندگی خودتان هستید. فارغ از اینکه در یک رابطه افلاطونی، حرفه‌ای یا عاشقانه هستید، خودتان تنها کسی هستید که مستمر باقی هستید. معنی این آگاهی این است که می‌توانید دیگران را بابت غیر منطقی بودن سرزنش کنید در حالی که منطق را در این واقعیت در نظر بگیرید که: خود شما تنها متغیری هستید که همیشه حاضر است؟!

البته همیشه به راحتی نمی‌توان به این واقعیت اعتراف کرد برای همین است که برخی افراد دچار عادتی می‌شوند که خودشان را با یک نوع ثابت از مردم احاطه می‌کنند حتی اگر این مردم برای سلامتی‌شان خوب نیستند.

معمولاً چیزی که آشنا است به نوعی منفی یا دردناک هم هست و در واقع دلایل ناخودآگاه برای جستجوی یک نوع ثابت روابط برای این است که این دفعه اصلاحش کنید، بهترش کنید یا حتی فقط به این دلیل که احساس می‌کنید درست و راحت است! پس اگر ما محکوم هستیم که تاریخمان را تکرار کنیم کلید خوشحالی در این است که بتوانیم تفاوت زمان حال و گذشته را تشخیص دهیم!

اما شما می‌توانید این چرخه تاریخی را مختل کنید فقط باید از انتخاب‌های خود آگاه باشید. اگر این مدل توسط سطح آگاه ذهن شما تشخیص داده نشود تا همیشه روابطی را انتخاب خواهید کرد که گذشته را برایتان تکرار می‌کنند مثلاً مدام قضاوتتان می‌کند با وجودی که این عادت برای سلامتی اصلاً خوب نیست؛ بنابراین، مهم است که در مورد مدلتان تفکر کنید و دقت کنید که چه چیزی نتیجه می‌دهد و چه چیزی نمی‌دهد.

  • برقراری ارتباط کلید اصلی است.

ارتباط برقرار کردن یکی از ارزش‌های اصلی در هر رابطه‌ای است. شما باید بتوانید به خوبی با همسرتان ارتباط برقرار کنید و موارد مورد نیازتان را ابراز کنید بدون اینکه از جریحه‌دار کردن احساس او بترسید. باید قادر باشید احساساتتان، چه خوب و چه بد را بیان کنید بدون اینکه موضع خود را از دست بدهید. یک ارتباط خوب و قوی بین شما و همسرتان رابطه را سالم‌تر می‌کند و یک رابطه سالم یک رابطه خوشحال است.

پس اگر روابطی که بر اساس «مدلتان» انتخاب می‌کنید اجازه بیان نیازهایتان را نمی‌دهند یا مانع ابراز احساسات صادقانه‌تان می‌شوند و این زمینه همیشه در روابط قبلی هم تکرار شده است نشانه این است که شما معمولاً مدلی را انتخاب می‌کنید که شما را سرکوب می‌کند یا بر شما غالب می‌شود. شاید به این دلیل که از مغلوب شدن لذت مخفی می‌برید یا شاید از مقابله با زورگویی می‌ترسید؟!

نگران نباشید! هیچ شرم و ترسی از درک این زمینه تکراری وجود ندارد بلکه باید سپاسگزار باشید که این زمینه را درک کردید تا بتوانید آگاهانه خود را از این چرخه بیمارگونه آزاد کنید، نفس بکشید و به معنای واقعی زندگی کنید.

 

 

  • روی چیزی تمرکز کنید که نتیجه می‌دهد.

در ابتدای هر رابطه‌ای ما طبیعتاً حجم زیادی احساسات مثبت را تجربه می‌کنیم اما همین‌طوری که رابطه پیشرفت می‌کند نمی‌توانیم توقع داشته باشیم که همان حجم هیجانات مثبت و محرک شعف و شادی را تکرار کنیم و اگر نمی‌کنیم پس رابطه را قطع کنیم برای اینکه «مدل» ما نیست! در عوض باید توجه کنیم که چه محرکی به این احساسات منجر می‌شود و فعالیت‌هایی را در زندگی روزمره تنظیم کنیم که ما را به این احساسات نزدیک می‌کنند. به ابتدای رابطه فکر کنید، به کارهایی که با هم انجام می‌دادید و لذت می‌بردید درنتیجه همان فعالیت‌ها را در زندگی روزانه در اولویت قرار دهید تا تجارب مشابهی را احساس کنید.

اما اگر در صورت همه این تلاش‌ها رابطه قوت نمی‌گیرد، باید دقت کنید که همسرتان را به همان صورت که هست بپذیرید نه آن کسی که می‌خواهید باشد. نقایص همسرتان باید چیزی باشد که از طرف شما قابل پذیرش باشد. اگر خصوصیات منفی همسرتان همان چیزی است که در روابط گذشته هم وجود داشته است و منجر به شکست رابطه شده است، نشانه این است که «مدل» باید بررسی شود برای اینکه از ریشه‌ای جز ارزش‌های مشترک ناشی می‌شود و عدم تطابق ارزش‌های اعتقادی همسران در نهایت به مشکلات بزرگ‌تر می‌رسد.

درک اینکه شما یک مدل خاص برای انتخاب رابطه دارید، لزوماً نباید ترسناک باشد در عوض باید بخش مهمی از اطلاعاتی باشد که کمک می‌کند خودتان را بهتر بشناسید و در نتیجه رشد کنید. صحبت کردن با یک مشاور هم می‌تواند در این زمینه کمک کند تا متوجه شوید که چرا مدلتان این فردی است که هست و حضور او نشانه چه خصوصیتی در خودتان و تعاملتان با دنیاست. یادگرفتن در مورد خودتان کلید اصلی در رسیدن به بهترین نسخه از وجودتان است!

خلاصه

همه انسان‌ها در مکان و زمانی به دنیا می‌آیند که سیستمشان را تربیت می‌کند و این سیستم به صورت ناخودآگاه و مستمر در کار است و تجربه، افکار و احساسات شما در زندگی را دیکته می‌کند تا زمانی که متوجه این سیستم خودکار می‌شوید! در این نقطه حق دارید که درک کنید چرا شخصیت فعلی را دارید یا انتخاب‌های گذشته را انجام داده‌اید یا روابط عاشقانه انتخابی «مدل» شما هستند در حالیکه دیگران نیستند! با درک پاسخ این سال‌ها سطح خودآگاهی‌تان به تدریج افزایش پیدا می‌کند و قادر می‌شوید ادامه مسیر زندگی را آگاهانه تعیین کنید.

این مسیر شامل انتخاب همسر است، همسری که با روابط قبلی شما متفاوت است برای اینکه بر اساس «مدل» ناخودآگاه نیست، یا بر اساس خاطرات گذشته و عادت‌های تکراری زمان کودکی نیست بلکه بر اساس علاقه فعلی و واقعی انتخاب شده است!

پس هر چه زودتر زمینه‌های تکراری مدلتان را شناسایی کنید بهتر و هوشمندانه‌تر به انتخاب همسر موردعلاقه و زندگی مشترک موفق‌ می‌رسید.

 

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
Ok