عروسیتـــ | راهنمای جامع خدمات عروسی

تقویت عادت‌های مفید برای همسر بهتر بودن

روابط انسانی پیچیده هستند و هرچه هیجانات و احساسات بیشتری در این رابطه درگیر باشند به این پیچیدگی اضافه می‌شود. رابطه عاشقانه یا همسری شاید سخت‌ترین نوع روابط انسانی باشد برای اینکه پس از دریافت رابطه خانوادگی کودکی، وارد بزرگ‌سالی شده‌اید و قصد دارید رابطه‌های جدید و مستقل برای خودتان بسازید؛ اما هنوز هم تحت تأثیر عادت‌های سال‌های اول زندگی هستید!

ناامید نشوید چرا که با تمرین می‌توانید عادت‌های سالم را تقویت کنید و عادت‌های غلط را ترک کنید.

فارغ از اینکه 10 سال است همدیگر را می‌شناسید یا فقط چند ماهی است که با هم آشنا شده‌اید، ایجاد عادت‌های سالم که پایه خوبی برای رابطه‌تان می‌سازند ضروری است مخصوصاً وقتی در آستانه ازدواج هستید. سعی در ایجاد این عادت‌های سالم در ابتدای رابطه و ترجیحاً قبل از بروز مشکلات به شما دو نفر کمک می‌کند تا نقاط قوت و ضعف رابطه خود را شناسایی کنید تا با تکیه‌بر آن‌ها رابطه‌تان را در آینده تقویت کنید. این عادت‌ها یادآوری هم می‌کنند که چه چیزی در این رابطه برای شما مهم است مثلاً احساس امنیت، ثبات، مهربانی، توانایی برقراری ارتباط حتی پس از جدایی‌های کوتاه‌مدت و تمایل برای مسئولیت‌پذیری اتفاق‌های بد و خوب که در زندگی شکل می‌گیرند.

در این مقاله، 7 عادت سالم را معرفی می‌کنیم که متخصصان توصیه می‌کنند قبل از ازدواج تقویت کنید تا ازدواج موفقی داشته باشید و 1 عادت غلط را هم پیشنهاد می‌کنیم که ترک کنید تا رابطه‌تان رشد و توسعه پیدا کند.

 • از همسر خود با لبخند و بوسه استقبال کنید.

حتی اگر روز سختی در محل کار داشتید، سعی کنید که در هنگام ورود به خانه لبخند بزنید تا شبتان را با همسر به خوبی شروع کنید. نه تنها با این کار احساس فضای خانه را تعیین می‌کنید بلکه به همسرتان هم احساس مهم بودن و دوست داشته شدن می‌دهید. هنگامی که حواستان پرت است یا احساس خوبی ندارید، حال شما همسرتان را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد و به او القا می‌کند که اولویت اولتان نیست!

 • عوامل حواس پرتی را کنار بگذارید.

بیشتر ما به گوشی‌های هوشمندمان چسبیده‌ایم که می‌تواند روی سلامت رابطه تأثیر بگذارد. برای همین وقتی با هم هستید خود را از دنیای وب جدا کنید. به روزهایی فکر کنید که تازه آشنا شده بودید و دیوایس‌ها را خاموش می‌کردید، بدنتان را کاملاً به سمت هم قرار می‌دادید، تماس مستقیم چشمی داشتید، دست همدیگر را نگه می‌داشتید، به هم توجه می‌کردید و با کنجکاوی مشتاق شنیدن همدیگر بودید! شما دو نفر لیاقت توجهی را دارید که طرف مقابل را در مرکز توجه ذهنتان قرار می‌دهد.

 • برای خودتان زمان تنهایی کنار بگذارید.

شما در یک رابطه متعهدانه و عاشقانه هستید اما به این معنی نیست که حق زمان تنهایی برای اندیشیدن و لذت بردن را ندارید! زمان تنهایی در کاهش تنفر از همسر به شما کمک می‌کند برای اینکه اگر قادر باشید که مستقل باشید رشد شخصی بیشتری خواهید داشت که متعاقباً می‌توانید رابطه‌تان را هم رشد دهید. ضمناً آتش مرموز عشق را هم زنده نگه می‌دارد از آنجایی که به‌تنهایی کاری را انجام می‌دهید که همسرتان را شامل نمی‌شود!

 • عشق و علاقه خود را ابراز کنید.

با وجودی که رفتار بیشتر از کلمات گویا هستند اما مهم است که در گفتگو هم همسرتان را مطلع کنید که دوستش دارید. هنگامی که این عادت را هر روز تمرین کنید، به همسرتان یادآوری می‌شود که او نادیده گرفته نمی‌شود. هر چه تعاملات مثبت بیشتری داشته باشید، در مقابل تعاملات منفی احساس امنیت بیشتری می‌کنید.

 • شب‌های قرار گذاشتن را ادامه دهید.

مهم است که هر چه در ازدواج جلوتر می‌روید، آتش عشق را زنده نگه دارید و بهترین راه برای انجام این کار داشتن شب‌های قرار مستمر است. حتماً تجربه شیرین و لذت بخشی برای هم فراهم کنید و قرارها را به خاطر بسپارید. تنطیم زمان برای این قرارها واقعاً به رابطه‌تان کمک می‌کند مخصوصاً وقتی ازدواج با مشکل مواجه شده است. یادآوری این خاطرات در مواقع بروز اختلاف به شما کمک می‌کند تا متعهد باقی بمانید.

 • به صورت مؤثر به همدیگر گوش کنید حتی اگر اختلاف دارید.

با وجودی که همیشه کار راحتی نیست مخصوصاً در گرمای داغ مشاجره اما مهم است که بفهمید همسرتان منظورش چیست که این امر نیازمند خوب گوش فرادادن است. سعی کنید مدافعانِ برخورد نکنید یا از گفتگو سر باز نزنید در عوض با همسرتان با احترام رفتار کنید حتی اگر ناراحتتان می‌کند.

 • درخواستتان را بیان کنید.

صریح و رک بودن با نیازهای خودتان به جای پرخاش منفعلانه در حفظ رابطه سالم بسیار مهم است. شاید همسرتان نمی‌تواند تقاضای شما را برآورده کند اما اگر نپرسید هرگز به خواسته‌تان نمی‌رسید!

عادت غلط «همیشه درست بودن» را ترک کنید که برای رابطه‌تان خوب نیست!

شما در هر حال گاهی اوقات اشتباه می‌کنید و هر چه زودتر یاد بگیرید که به این امر اعتراف کنید ازدواجتان سالم‌تر و خوشحال‌تر خواهد بود.

اگر هر بار که اختلافی یا مشکلی با همسرتان بروز می‌کند احتیاج دارید که «درست» باشید، بدانید که تنها نیستید. در واقع، نیاز به صحیح بودن بخشی از ذات بشری است. واقعیت این است که چه کسی تمایل دارد غلط باشد؟ اما اینکه همیشه بخواهید درست باشید و حتی قادر نباشید اعتراف کنید که اشتباه می‌کنید، می‌تواند یک فاصله در رابطه‌تان ایجاد کند.

افرادی که نیاز بیش از اندازه‌ای برای صحیح بودن دارند یا حداقل نمی‌خواهند غلط باشند، معمولاً موقعیت‌های بردوباخت را به شیوه‌ای محدود و سفید و سیاه می‌بینند. گاهی اوقات این نیاز به دوران کودکی بازمی‌گردد که همیشه فکر می‌کردید که در همه‌چیز بازنده هستید یا به خاطر کارهای خوب و درستتان قضاوت شدید درنتیجه نیاز ثابت کردن خودتان تبدیل به یک عادت شده است در حالی که به عنوان یک بالغ نیاز به این کار ندارید. نکته مهم این است که نیاز به درست بودن می‌تواند رابطه‌تان را تخریب کند.

 • رشد و توسعه رابطه‌تان را راکد می‌کند.

رشد، یک کیفیت مهم در همه رابطه‌هاست و فقط هم به ابتدای رابطه مربوط نمی‌شود. وقتی‌که یکی از زوج‌ها با درخواست همیشه درست بودن خود را در مقابل یادگیری می‌بندد دیگر به رشد شخصی ادامه نمی‌دهد. تحقیقات نشان داده که زوج‌هایی که برای مدت طولانی با هم باقی مانده‌اند آن‌هایی هستند که به همدیگر اجازه می‌دهند تا تحت تأثیر طرف مقابل قرار بگیرد در نتیجه ذهن بازی دارند و قادر هستند که رشد کنند.

 • باعث می‌شود که همسرتان احساس بی‌ارزشی کند.

با اصرار بر اینکه همیشه درست هستید، اصرار می‌کنید که همسرتان همیشه غلط است که حداقلش این است که احساست او را جریحه‌دار می‌کنید. وقتی اعتقادات و دید یکی از همسران همیشه غلط قلمداد می‌شود او شاید کم‌کم به خود شک کند در نتیجه در رابطه محدود شود. این نوع طرز فکر معمولاً فضای غالب و مغلوب می‌سازد.

 • به شما هم احساس بدی می‌دهد.

با وجودی که حتی فکر همیشه درست بودن و برنده شدن شاید اعتماد به نفستان را تقویت کند اما دلایل زیرین و واقعی که این نیاز را ایجاد می‌کنند احتمالاً احساس بدی به شما می‌دهند. نیاز به همیشه درست بودن از ایده‌آل گرایی ناشی می‌شود که یعنی اگر درست نباشید ایده آل نیستید! اگر اعتماد به نفستان به این امر وابسته شده است که ایده آل باشید، فضا را برای همسرتان سخت می‌کنید که در مورد جنبه‌هایی از رابطه‌تان صحبت کند که ناراحتش می‌کند با توجه به اینکه حتی این گفتگو هم احتمالاً اعتماد به نفس شما را جریحه‌دار خواهد کرد!

 • فضای رابطه‌تان را منحرف می‌کند.

شما فرد منحصربه‌فرد همسرتان هستید اما پدر و مادر او نیستید! به عبارت دیگر، شما نباید شخصی باشید که به او یادآوری می‌کند که همیشه غلط است؛ بنابراین همسرتان شاید بیش از همیشه احساس یک کودک مجازات شده را داشته باشد.

برای اینکه این فضا را تغییر دهید باید یاد بگیرید که با احساسات ناراحت کننده راحت شوید! با این ناحیه خاکستری در زندگی که نیاز به از خود گذشتگی و قرار گرفتن در جای دیگری دارد راحت شوید حتی اگر کاملاً با دید شما هماهنگ نیست!

نتیجه‌گیری

عادت‌ها و روابط مانند هر مهارت دیگری قابل یادگیری هستند فقط نیاز به تمرین مستمر دارند که به اراده و علاقه شما بستگی دارد. زندگی مشترکی که پس از سال‌ها وقت و انرژی می‌سازید قطعاً ارزش تمرین را دارد تا حفظش کنید و توسعه‌اش دهید

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
Ok