عروسیتـــ | راهنمای جامع خدمات عروسی

چرا مشاجرات بعد از نامزدی کاملا طبیعی هستند؟

نامزدی شیرین‌ترین دوران زندگی مشترک است که مملو از هیجانات و احساسات لذت‌بخش و گرم و خاص است که هرگز فراموش نمی‌شوند؛ اما مسئولیت‌های جدیدی هم به همراه می‌آورد چرا که باید برای جشن عروسی و زندگی مشترک آماده شوید.

اگر حالا که نامزد کرده‌اید بیش از گذشته مشاجره می‌کنید بلافاصله قضاوت عجولانه نکنید. با وجودی که توقع دارید که دوران نامزدی با همه هیجان و لذتش رابطه شما را بهتر کند مخصوصا که حالا متعهد شده‌اید تا زندگی‌تان را با هم تقسیم کنید؛ اما افزایش در تعداد دعواها کاملا طبیعی است!

تا زمانی که نامزد نکرده بودید، به عنوان یک فرد رفتار می‌کردید که حساب‌های بانکی جدا داشت، ماشین و آپارتمان خودش را داشت و عادت‌های پول خرج کردن شخصی هم داشت. نامزد کردن بحث آزاردهنده اما قدرتمند چگونگی به اشتراک‌گذاری زندگی‌تان را مطرح می‌کند که منجر به انواع گفتگوهای مختلف بین شما می‌شود که تابه‌حال مرتبط نبودند یا شاید از انجام آن‌ها خودداری کردید تا زمانی که واقعا ضروری شوند.

چگونه محل زندگی‌تان را مشترک می‌کنید؟ آیا خانه مشترک می‌خرید؟ آیا حساب‌های بانکی را یکی می‌کنید؟ چگونه تعطیلات را با وجود دو خانواده بگذرانید؟ آیا بچه‌دار خواهید شد؟ اگر بچه می‌خواهید چه زمانی می‌خواهید؟ این سؤال‌ها تنها تعداد محدودی از عنوان‌هایی هستند که باید در موردشان گفتگو کنید. قبل از نامزدی شاید اشاره‌ای به این عنوان‌ها کردید اما وقتی نامزد کرده‌اید باید با آن‌ها روبرو شوید و گفتگوهای سنگین داشته باشید!

از آنجایی که این روزها بیشتر زوج‌ها دوران آشنایی قبل از نامزدی طولانی‌تری دارند، فرض می‌کنند که نامزد کردن وضعیت رابطه آن‌ها را تغییر چندانی نمی‌دهد. در نتیجه، بسیاری از تازه نامزد کرده‌ها تعجب می‌کنند که در حال مشاجره هستند در حالیکه قرار است عاشقانه همدیگر را دوست داشته باشند!

یکی از دلایل این است که با وجودی که هنوز ازدواج نکرده‌اید اما هر چیزی که به تشکیل خانواده مربوط می‌شود و به اشتراک دائمی زندگی اشاره می‌کند خیلی جدی‌تر می‌شود.

دلیل دیگر این است که برنامه‌ریزی یک جشن عروسی استرس‌آور است و هماهنگ کردن همه جزییات می‌تواند به یک کار تمام‌وقت تبدیل شود که این نوع استرس می‌تواند حتی یک رابطه خوب را هم تحت فشار قرار دهد. در نتیجه همه این استرس‌ها و عدم وجود وقت اضافه و استراحت کافی و شب‌ها و آخر هفته‌های شلوغ و پرکار، ناگهان متوجه می‌شوید که هر دو بسیار حواستان پرت است که حتی به همدیگر توجه مهمی نمی‌کنید و رابطه‌تان را در ریسک قرار داده‌اید!

خانواده و دوستان هم می‌توانند فشار زیادی رویتان داشته باشند. برخی از اعضای خانواده فراموش می‌کنند که این جشن عروسی متعلق به شماست و در نتیجه در تصمیم‌ها دخالت می‌کنند یا عذاب وجدان القا می‌کنند که کارها را مطابق میل آن‌ها انجام نمی‌دهید! در نتیجه ممکن است فکر کنید که نامزدتان از شما حمایت نمی‌کند و در عوض از خانواده خود طرفداری می‌کند تا صلح خانوادگی را حفظ کند. مشکلات خانوادگی که به جشن عروسی مربوط است مانند مسائل مالی، لیست مهمانان، نقش و وظایف هر کسی در جشن عروسی هم مزید بر علت می‌شوند و می‌توانند باعث اختلاف بین شما دو نفر شوند.

با وجودی که این مشاجرات ناخوشایند هستند؛ اما دعوا و بحث کردن در دوران نامزدی چیزی نیست که باعث خجالت شود یا نگرانتان کند. در واقع، می‌تواند طبیعی باشد و بخش سالمی از یک رابطه باشد. نکته مهم این است که مشاجرات را به خوبی مدیریت کنید. به جای اینکه همدیگر را قضاوت یا سرزنش کنید یا به همدیگر حمله کنید، در مورد افکار و احساسات به شیوه‌های محترمانه صحبت کنید و از کلمه «من» هر جایی که لازم است استفاده کنید. هنگامی که نامزدتان نگرانی‌هایش را بیان می‌کند واقعا گوش کنید و سعی کنید دید او را درک کنید حتی اگر با او مواق نیستید. در موردش کنجکاو باشید و سعی کنید درک کنید که معنی عمیق‌تر نگرانی او چیست و از کجا ناشی می‌شود.

نهایت تلاشتان را بکنید که به عنوان یک تیم رفتار کنید همان تیمی که به تازگی تشکیل داده‌اید. در هر حال شما در آستانه ازدواج با این فرد هستید و یعنی خیلی از امور زندگی را با او انجام خواهید داد. در نتیجه داشتن یک پیام مشترک و یک تیم بودن اطمینان می‌دهد که هیچ کس نمی‌تواند بین شما دو نفر قرار بگیرد.

با وجودی که سخت با لیست کارهای جشن عروسی درگیر هستید اما اندکی زمان کنار بگذارید تا فعالیت‌هایی انجام دهید که به جشن عروسی مربوط نیستند. جشن عروسی زود تمام خواهد شد اما ازدواج باقی می‌ماند پس حتما برای تقویت رابطه‌تان زمان و انرژی سرمایه‌گذاری کنید. حداقل هر شب 10 دقیقه برای نوشیدن چای و صحبت کردن در مورد روزتان کنار بگذارید بدون اینکه در مورد نگرانی‌های جشن عروسی صحبت کنید.

در نهایت، به یاد داشته باشید که چرا به او بله گفته‌اید. برنامه‌ریزی جشن عروسی و روبرو شدن با مشکلات خانوادگی باعث می‌شوند فراموش کنید که چرا حتی در آستانه ازدواج هستید. با خاموش کردن گوشی هوشمند در شب و برقراری ارتباط با نامزدتان از بروز این مشکل جلوگیری کنید و به او یادآوری کنید که چرا او را دوست دارید و چگونه می‌دانستید که باید با او ازدواج کنید.

برای تقویت نامزدی‌تان از کلمه «ما» استفاده کنید!

با توجه به عوامل معرفی شده در ابتدای مقاله، متوجه شدید که نامزدی همیشه لزوما گل‌وبلبل نیست! با وجودی که به هم تعهد داده‌اید و قرار است به زودی قانونا همسر شوید اما در نهایت شما دو فرد مستقل هستید که خواسته‌ها، آرزوها و نیازهای خودتان را دارید. برای اینکه فاصله ایجاد شده توسط شخصیت فردیتان را کمتر کنید از کلمه «ما» بیشتر استفاده کنید یا ادبیات تیمی مانند «مال ما» و «زندگی ما» را بیشتر در مورد رابطه‌تان به کار بگیرید. این ادبیات نشان می‌دهد که شما دو نفر به هم متعهد و شریک هستید و تلاش می‌کنید تا رابطه‌تان را نگه دارید. هر چه بیشتر از این ادبیات تیمی استفاده کنید، رابطه‌تان هم بهتر می‌شود.

 

 

  • ادبیات تیمی ذهنیت تیمی را تقویت می‌کند.

وقتی در مورد مشکلات نامزدی صحبت می‌کنید و از ضمیر مفرد استفاده می‌کنید شاید احساس تنهایی را القا کنید؛ اما با گفتن کلمه «ما» کمک می‌کنید تا احساس پشتیبانی شدن کنید و در موقعیت کمتر تنهایی قرار بگیرید. این ادبیات به خصوص در زمانی مهم‌تر است که موقعیت را از زوجی که با هم با مشکل مواجه شده‌اند به فردی تبدیل می‌کند که به تنهایی یک مشکل دارد.

  • نیاز به نگه داشتن آمار را حذف می‌کند.

مفهوم نگه داشتن آمار یا تمرکز بر روی تعداد دفعاتی که یک طرف به طرف دیگر بد کرده است و استفاده از این آمار در زمان‌های ضروری می‌تواند برای رابطه مضر باشد اما ادبیات تیمی می‌تواند این مشکل را حذف کند. وقتی نامزدها به همدیگر به صورت یک تیم نگاه می‌کنند به جای اینکه دو فرد مجزا باشند، نیاز هر فرد برای محافظت از خودش کمرنگ‌تر می‌شود برای اینکه هر دوی آن‌ها از هم پشتیبانی می‌کنند.

  • دید مشترک ایجاد می‌کند.

هنگامی که روی چیزی تمرکز می‌کنید که با هم انجام می‌دهید، به احتمال زیاد به توافق هم می‌رسید. این مزیت در مورد هر موقعیتی صادق است که یک طرف می‌تواند طرف مقابل را مستقیم زیر سوال ببرد یا از تصمیم‌های او حمایت نکند.

  • اختلافات را کمتر می‌کند.

با وجودی که در مشاجرات شاید ظاهرا دوتیم متضاد باشید اما استفاده از ادبیات تیمی این مشاجرات را کمتر می‌کند حتی موضع گرفتن را کمرنگ‌تر می‌کند و گوش فرادادن را بیشتر می‌کند. هنگامی که نامزدها در مورد یک عدم توافق بحث می‌کنند به راحتی ممکن است در موضع دفاعی قرار بگیرند یا عصبانی شوند و به همدیگر گوش نکنند؛ اما وقتی رویکردتان را با ادبیات و ضمایر به کار رفته تغییر دهید در واقع روی نحوه دریافت پیام توسط طرف مقابل هم تاثیر می‌گذارید. ادبیات تیمی فضا را متحول می‌کند و احتمال احساس سرزنش و قضاوت شدن را کمتر می‌کند.

  • برقراری ارتباط را افزایش می‌دهد.

وقتی زوج‌ها از ادبیات تیمی استفاده می‌کنند طبیعتا بیشتر احساس ارتباط می‌کنند برای اینکه به خودشان به عنوان یک تیم اشاره می‌کنند. این کار مانند ذهنیت تیمی می‌ماند اما کمک می‌کند تا نامزدتان را در حال مشارکت در این گفتگوی تیمی ببینید و حتی بیشتر با او ارتباط برقرار کنید. این ادبیات نشان می‌دهد که نامزدتان شما را به عنوان هم‌تیمی می‌بیند که احساس قدرت و با هم بودن را به رابطه اضافه می‌کند.

  • حساسیت را کمتر می‌کند.

هنگامی که یک مشاجره در می‌گیرد، طبیعی است که به گفته‌های نامزدتان حساس‌تر شوید حتی اگر به قصد آزار شما بیان نشده‌اند؛ اما استفاده از ادبیات تیمی می‌تواند احساس هدف قرار گرفتن به عنوان یک فرد را کمتر کند و در عوض کل مکالمه را به سمت هر دو نفرتان به عنوان یک زوج هدایت کند.

نتیجه‌گیری

نامزدی عبور از دوران تجرد و ورود به زندگی مشترک است، زمانی که از «من» تا حدودی به «ما» عبور می‌کنید. پس این گذار را از ذهنتان شروع کنید و به ادبیاتتان هم گسترش دهید تا به یک تیم قوی تبدیل شوید و دیگران هم این قدرت را احساس کنند و به آن احترام بگذارند!

 

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
Ok