عروسیتـــ | راهنمای جامع خدمات عروسی

راهنمای کامل پدر و مادر عروس و داماد

در جشن عروسی به‌جز عروس و داماد که مرکز توجه و تصمیم‌گیرنده اصلی هستند، مادر و پدرها هم نقش مهمی دارند. مادر و پدری که آرزوهای زیادی برای فرزندشان داشته‌اند؛ اما در این مرحله مهم باید به آرزوهای فرزندشان احترام بگذارند!

دختر یا پسر شما در آستانه ازدواج است و هیچ‌چیز در دنیا در مقایسه با احساستان برابری نمی‌کند و هیچ تجربه‌ای به‌اندازه مادر و پدر عروس و داماد بودن لذت‌بخش نیست! قطعاً تجربه منحصربه‌فردی دارید که هم به شخص شما مربوط است و هم نیست! فرزندتان که محصول تمام زندگی‌تان است در آستانه برداشتن یک‌قدم بزرگ است که احتمالاً تمایل دارد والدینش را در زمان برنامه‌ریزی جشن عروسی و در مراسم در کنار خود داشته باشد اما این جشن عروسی متعلق به او و همسرش است نه شما و با وجودی که شاید با نزدیک شدن جشن عروسی غریزه مادری یا پدری‌تان طغیان کند مهم است که یک‌قدم به عقب بردارید و جایگاه و موضع خود را بررسی کنید.

برای اینکه کمک کنیم تا این روند ریسکی و پیچیده را طی کنید، در این مقاله یک راهنمای کامل برای شما آماده کرده‌ایم تا آداب معاشرت جشن عروسی را به‌عنوان والدین عروس و داماد تمرین کنید و توصیه‌های متخصصان را هم بشنوید. در این مقاله، پاسخ بسیاری از سؤالات خود را دریافت خواهید کرد که شامل پیشنهاد کمک مالی به فرزندتان تا پوشیدن لباس مناسب برای مراسم عروسی است. همان‌طوری که این توصیه‌ها را می‌خوانید، احتمالاً متوجه می‌شوید که زمانه واقعاً عوض شده است! احتمالاً جشن عروسی دختر یا پسرتان از نظر آماده‌سازی تا برگزاری مراسم با جشن عروسی خود شما تفاوت دارد. اگر فقط یک نکته را از این مقاله به خاطر می‌سپارید، این است که پذیرفتن این تغییرات مخصوصاً مواردی که فرزندتان را خوشحال می‌کند یک تصمیم خوب است!

در هر حال نکته اصلی این است که: فرزند شما باید در هنگام بله گفتن خوشحال باشد، پشتیبانی شود و از همه مهم‌تر دوست داشته شود. توصیه‌های این مقاله را اجرا کنید تا دختر یا پسرتان زندگی مشترک خود را با احترام مطلق برای شما آغاز کند، زندگی که برای آن‌ها فراهم کرده‌اید، زندگی که به این لحظه مهم رسیده است!

  • تقسیم هزینه‌های جشن عروسی را شفاف کنید.

مطابق سنت‌های قدیمی، والدین عروس و داماد هزینه بخش‌های متفاوتی از جشن عروسی را تقبل می‌کنند. خانواده داماد مسئول برگزاری مراسم است که شامل لباس عروس و داماد، حلقه‌ها، دسته‌گل عروس و دکوراسیون، هزینه عاقد، موسیقی، پذیرایی و ماه‌عسل است؛ اما مادر و پدر عروس در تهیه لوازم منزل عروس و داماد کمک می‌کنند.

اما در این زمانه که سنت‌های قدیمی اجرا نمی‌شوند، عروس و داماد هر دو شاغل و موفق هستند و دیرتر هم ازدواج می‌کنند در نتیجه هزینه را خودشان پرداخت می‌کنند بااین‌حال والدین هم هنوز کمک مالی می‌کنند با این تفاوت که تقسیم‌بندی‌ها انعطاف‌پذیرتر است.

تقسیم هزینه‌های جشن عروسی مانند 3 راهی است که شامل عروس و داماد در یک طرف و هر دو زوج والدین در طرف‌های دیگر است که هر سه به نوعی به پرداخت کل هزینه‌ها کمک می‌کنند. مثل متداول شده است که هر طرف یک بخش مشخصی از جشن عروسی را پوشش می‌دهد یعنی یک خانواده هزینه پذیرایی را پرداخت می‌کند درحالی‌که خانواده مقابل یکی از لوازم‌خانگی مهم را تهیه می‌کند به جای اینکه هر کدام هزینه آیتم‌های متعددی را پرداخت کنند.

  • پرداخت هزینه‌ها به معنای دخالت در امور عروس و داماد نیست!

اگر بخش عمده‌ای از هزینه‌های جشن عروسی دختر یا پسرتان را پرداخت می‌کنید، مخصوصاً اگر بیش از فرزندتان و والدین نامزد او پرداخت می‌کنید، باید به خاطر داشته باشید که کمک مالی قدرت وتو به شما نمی‌دهد! البته قطعاً می‌توانید درخواست‌های خود را مطرح کنید اما تصمیم نهایی متعلق به عروس و داماد است برای اینکه جشن عروسی روز خاص آن‌هاست!

برای اینکه اختلافات مالی را حل کنید و روند برنامه‌ریزی را آسان‌تر کنید باید با فرزندتان از ابتدا صادق و شفاف باشید. ایده‌های خود را حضوری یا تلفنی بیان کنید و در مورد تقسیم هزینه‌ها صحبت کنید و به توافق برسید اما به خاطر داشته باشید که این جشن عروسی شما نیست. اگر شرط و شروطی برای پرداخت هزینه دارید، عروس و داماد باید از ابتدا در جریان قرار بگیرند تا بتوانند تصمیم بگیرند که آیا تمایلی دارند کمک مالی شما را قبول کنند.

  • وارد جزییات نشوید.

با وجودی که کارهای زیادی وجود دارند که نباید در جشن عروسی فرزند خود انجام دهید، اما یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات، مدیریت ذره‌بینی روند کارهاست! قطعاً پیشنهاد کمک بدهید.

پدرخوانده و مادرخوانده هم باید سهمی داشته باشند.

مدیریت روابط خانوادگی که مادر و پدرخوانده دارند اغلب یکی از بخش‌های استرس‌آور برنامه‌ریزی جشن عروسی و مراسم است اما مجبور نیست که این‌قدر آزاردهنده باشد! اگر شما مادرخوانده یا پدرخوانده‌ای هستید که فرزندخوانده‌تان در آستانه ازدواج است مهم است که بدانید مشارکتتان تابو یا رفتار نامناسب نیست برای اینکه یک مادر یا پدرخوانده که رابطه صمیمانه‌ای با فرزند خوانده بالغ خود دارد یک بیگانه محسوب نمی‌شود. عروس و دامادهای امروزی مادر و پدرخوانده خود را در قسمت‌های مختلف جشن عروسی مشارکت می‌دهند در واقع تصمیم در مورد مشارکت‌ها توسط هر دو طرف و بر اساس میزان نزدیکی رابطه گرفته می‌شود.

  • روابط خصمانه را ابراز کنید.

مدیریت روابط خانوادگی حتی سخت‌تر می‌شود وقتی والدین جدا شده با هم صحبت هم نمی‌کنند! برقراری ارتباط مناسب قبل از جشن عروسی هر چه قدر هم سخت باشد مهم است پس بهتر است قبل از تصمیم‌گیری‌های بزرگ جشن عروسی مانند چیدمان مهمان‌ها و رقص‌های والدین، یک مکالمه صادقانه با دختر یا پسرتان داشته باشید. باید در مورد دوری از موقعیت‌های ناخوشایند نظرتان را ابراز کنید و کاملا حق دارید تا درخواست کنید که از یک عضو خانواده یا فامیل که قطع رابطه کرده‌اید، دورتر بنشینید.

  • در جشن عروسی لباس مناسب بپوشید.

مادر و پدر عروس و داماد باید لباسی بپوشند که متناسب رسمیت مراسم باشد؛ مثلا در یک جشن عروسی رسمی یک پدر می‌تواند تاکسیدو بپوشد و یک مادر باید لباس رسمی کاملا بلند بپوشد. اگر فرزند شما درخواست کرد که لباسی به رنگ پالت رنگ جشن عروسی بپوشید که این روزها خیلی ترندی است، بپذیرید و سعی کنید با پدر و مادر نامزد او هم هماهنگ شوید. در یک سناریوی عالی، والدین می‌توانند در مورد رنگ‌ها و استایل‌ها با هم گفتگو کنند تا ناگهان با لباس کاملا مشابه در جشن عروسی حاضر نشوند!

  • در هنگام نیاز فرزندتان حضور داشته باشید.

برای عروس و داماد مهم است که اگر نیاز داشتند شما در کنارشان حضور داشته باشید. پیشنهاد کمک کنید و در کل روند جشن عروسی از آن‌ها حمایت کنید؛ مثلا در اجرای پروژه‌های DIY داوطلب شوید، با خدمات دهندگان جشن عروسی ملاقات کنید و پشتیبانی خود را در عمل نشان دهید.

  • اجازه ندهید که خاطرات گذشته خودتان مزاحم فرزندتان شود.

جشن عروسی شما فقط متعلق به خودتان بوده است و در حال حاضر این وظیفه شماست تا به فرزندتان کمک کنید تا جشن عروسی رویایی‌شان را برگزار کنند که پر از خاطراتی شود که تا سال‌ها به خوشی به یاد بیاورند. پس سعی کنید روی ساختن خاطرات جدید تمرکز کنید و خاطرات قدیمی را از معادله خارج کنید و اجازه دهید تا فرزندان خاطرات خودشان را بسازند.

کلام آخر

جشن عروسی فرزند رویای هر پدرو مادری است که سال‌ها منتظرش هستند اما فرزندتان هم به همراه همسرش برای جشن عروسی خود رویاهایی دارند که سال‌ها در ذهن پرورانده‌اند پس به حریم آن‌ها احترام بگذارید و فقط از شرکت در جشن عروسی رویایی آن‌ها لذت ببرید!

 

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
Ok